Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, May 12, 2008

Dule: Bollano po mbron ligjin ne Himare


(Bisedoi: Jakin Marena
E Hene, 12 Maj 2008, Koha jone,)

Ka pasur akuza ne drejtim te kryebashkiakut te Himares per thirrje antikombetare te tij. Si i konsideroni keto akuza?

Ne menyre te perseritur, nepermjet medieve dhe deklarimeve publike kemi kerkuar qe ato qe disponojne deklarata antikombetare te zotit Bollano, ti vene ne dijeni te opinionit publik dhe strukturave kompetente shteterore. Degjojme vetem komente rreth deklaratave hipotetike "antikombetare dhe antikushtetuese" te zotit Bollano, qe une nuk i kam degjuar dhe pare ndonjehere. Nuk eshte ky thelbi, kjo eshte nje tymnaje e inskenuar ne menyre mjeshterore, per te hequr vemendjen nga perplasja e vertete qe ekziston ne Himare midis zotit Bollano dhe interesave te paligjshme dhe jashtezakonisht te medha. Te cilat lidhen me abuzimin e tentuar dhe ne nje mase te realizuar, gjate drejtim bashkiak te para ardhjes se zotit Bollano dhe te cilin ai e ka denoncuar si ne nivel gjyqesor ashtu dhe ne nivel politik. Keto interesa, duke pare se nuk ekziston mundesi kompromisi me zotin Bollano, ne dem te interesave turistike te Himares, perpiqen ta demonizojne ate, te penalizojne komunitetin e Himares, dhe ketu karta e nacionalizmit eshte me lehtesisht e gelltitshme nga opinioni publik. Por fatmiresisht per te drejten, per zotin Bollano dhe per ne qe e mbeshtesim, kjo nuk ndodh ne erresire. Kjo ndodh ne veshtrimi e vezhgimin sistematik te komunitetit nderkombetar, i cili ne menyre shume diskrete eshte shprehur ne vazhdimesi ne mbeshtetje te zotit Bollano dhe te aktivitetit te tij. Rrjedhimisht, eshte momenti qe edhe mediat te reflektojne. Sepse disa thirrje "nacionaliste" te disa analisteve ne media, mbrojne interesa te jashteligjshme, te cilat vene ne rrezik jo vetem pronen e disa individeve, jo vetem pronat e nje komuniteti, por te gjithe perspektiven turistike te nje zone jo cfaredo, por te perles se turizmit te vendit dhe qe mund te behet nje destinacion i lakmueshem me politika te drejta, sic jane ato qe propozon zoti Bollano ne te gjithe rajonin.

Ka akuza ne drejtim te bllokimit te pronave nga ana e Bollanos. Sa ne dijeni jeni?

Ka nje problem i cili kerkon zgjidhje ne zonen e Himares. Eshte nje problem i cili duhet trajtuar me realizem, konstruktivitet dhe me parimin qe prona t'i jepet atij qe i takon ne baze te ligjit, ne baze te moralit, ne baze te tradites, dhe jo atij, i cili duke disponuar nje media ne Tirane, pretendon dhe kerkon qe ta rrembeje kete prone. Shkoni e shikoni dhe une vertet cuditem se si nuk e kane bere kete gje mediat deri me tani, te cilat me kaq zell sulmojne zotin Bollano. Te denonconin masakren qe eshte bere ne Himare para ardhjes se Bollanos ne krye te bashkise, ne ngritjen e godinave 10 apo me shume kateshe ne zemer te Himares. Shkoni dhe shikoni bregdetin dalmat, te Malit te Zi, Greqise dhe ne rast se do te gjeni nje precedent te nje masakre te tille urbanistike sic eshte ajo qe ka ndodhur ne Himare dhe ajo qe kerkon te behet prej ketyre interesave te paligjshme ne Himare, atehere dhe une do te merrja anen e atyre qe po sulmojne ne menyre sistematike dhe te paskrupullt zotin Bollano.

Po per regjistrimi e popullsise, cili eshte qendrimi juaj?

Qendrimi yne eshte i qarte, i unifikuar me qendrimin e nderkombetareve per standardet me bashkekohore nen juridiksionin e vendeve te KE-se. Regjistrimi i popullsise, jemi i vetmi vend qe nuk e kemi bere ne baze te standardeve te KE-se. Regjistrimi i pergjithshem i popullsise presupozon qe krahas gjeneraliteteve te tjera te gjithe qytetaret te kene te drejten te kene dhe perkatesine e tyre fetare, apo mosperkatesine fetare, perkatesine e tyre etnike, dhe gjuhen e tyre amtare. Kjo nuk ka ndodhur asnjehere ne kushte lirie dhe demokracie ne Shqiperi.

No comments: