Monday, May 26, 2008

…Me lot ne sy jetoj sot per se dyti vdekjen e babait tim....Denoncim nga i biri i PIRO BOLLANOS per vrasjen Makabre

…Me lot ne sy jetoj sot per se dyti vdekjen e babait tim
PIRO BOLLANO

DUKE LEXUAR SHKRIMET NE GAZETEN KOHA JONE:

- Per cilen kohe flet kjo Gazete?... qe do te kthehet per islamizmin si ne Afganistan ne Irak, Iran… ? ku per nje cope buke kamikazi 17 vjecar behet therime…!!!
- APO per kanunet e HAKMARJET ?
- Jo zoterinj… himarioti nuk do te behet kurre pre e politikes suaj te gjakderdhjes
- HIMARIOTI eshte i zgjuar, trim dhe punetor kudo ne bote dhe konkretisht ne token e Piro BOLLANOS ku sot ndertohen pallate shumekateshe hanin buke shume shqiptare me dhjetra te fese muslimane, qe kishin respekt te madh per P. Bollanon. Ai si himariot me traditen e Krahines i qeraste me kola, petulla dhe kur filluan punimet theren edhe nje qingj pra me zakonet e bujarise i pritem dhe presim kedo.
Krimineli pohoi me gojen e tij kur e pyeten:
- BARBA NA DONTE SHUME, NA QERASTE CDO DITE, DJALLI ME THA TA VRAS…
- 20 mije leke ne dite mer nje punetor, ushqim falas, fjetje falas dhe roba falas. Cte bejne me shume himariotet per hallexhinjte!
- Ju lutem me tregoni qofte edhe nje pronar ne Shqiperi qe paguan kaqe leke puntorin sa ne Himare?
Po kane te drejte puntoret qe thone:
- HIMARA eshte Greqi, sepse leket qe fitojne jane me shume se ne Greqi, pra
HIMARIOTET PUNOJNE NE GREQI DHE BEJNE NDERTIME duke punesuar viktimat e politikes shqiptare te cilet jane lene ne meshire te fatit, ku baballare ushqejne femijet e tyre me buken qe u japin himariotet, pra nuk e ka per tradite shqiptari aty ku ha buken te permbysni kupen! Ju mos e kultivoni kete propaganda me njerezit e ndershem himariote se ato nuk u shkojne tek ne.
Turp, kurre se ka pase PER TRADITE SHQIPTARI TE SHAJE ME FJALET ME MIZORE ME MAKABRE ME NJE UREJTJE KAQ TE MADHE MIZORE NJE TE VDEKUR 76 VJECAR QE ME FIRMEN E TIJ NE TOKEN E TIJ AKOMA DHE SOT HANE BUKE ME DHJETRA SHQIPTARE E ASNJE QINDARKE BORXH NUK I KISHTE NJERIUT.
- KEJO ESHTE E GJITHE E VERTETA TURP-TURP-TURP…PER JU FAQEZINJ QE SHKRUANI KESHTU
- DENIMIN I A LEME ZOTIT keshtu e kemi per Tradite.

Me pikellim te madh

ALFRED PIRO BOLLANO
(I biri)

No comments: