Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, May 08, 2008

Konferenca e 2 panhimarjote -24 Maj 2008

(post by Kristaq Jorgji [dhermijorgji@yahoo.com]


Axhenda e konferences

“ Ndërtimi i Vizionit per Prioritetet e zhvillimit te Rajonit te Bregdetit”

Himare, Maj 24, 2008

9.30 – 10.00 Rregjistrimi i te Ftuarve

10.00 – 10.05 Fjala e hapjes nga drejtuesi i projektit, Spiro Thodhorjani

10.05 -10.10 Fjala pershendetese nga Kryetari i Bashkise se Himares

Sesioni Kryesor

10.15 – 10.30 “Kërkesat ne rritje te zhvillimit te turizmit ne zonen e Bregdetit dhe te Himares”. Matilda Andoni *, Niko Pano, Stefan Mato.

10.30 – 10. 45 Zhvillimi i infrastruktures dhe ndikimi ne zhvillimin e Turizmit

Renato Konomi*, Perparim Hoxha, Marjeta Cili, Niko Nesturi

10.45 -11.00 Zhvillimi i industrise se ullirit dhe sfidat e se ardhmes. Dhimiter Panajoti*, Kristaq Jorgji, Polo Cakalli

11.00 -11.15 Bujqesia organike, certifikimi gjeografik dhe mundesite e aplikimit te saj ne rajonin e Bregdetit. Enver Isufi*, Thanas Ruci, Mendim Bacaj.

11.15 -11.30 Zhvillimi i qendrueshem i burimeve natyrore dhe e ardhmja e burimeve te energjise. Riza Aleti*, Spiro Thodhorjani, Pellumb Berberi

11.30 -11.45 Aspekte te mbrojtjes mjedisore per nje zhvillim te qendrueshem te turizmit ne bregdet. Romeo Hanxhari *, Bashkim Cela, Natasha Gregoric..Kozma Kocani,Kristaq Jorgji

Coffee break 11. 45 – 12.15

12.15- 12.30 Projekte te qeverisjes lokale per zhvillimin e zones Bregdetare te Himares dhe investimet. Vasil Bollano*, Priamo Bollano Stefan Mato, Maksi Rrapo

12.30 -12.45 Vleresimi i rezervave ujore te zones Joniane dhe mundesite e perdorimit maksimal te tyre - P. Hoxha*, G. Gjivogli, N. Pano, S. Thodhorjani

12.45 -14.00 Rreziqet natyrore ne zonen Joniane dhe vleresimi potencial i tyre.

(Universiteti Politeknik) - N. Konomi*, P. Hoxha, V. Mustaqi

14.00 -14.15 Plani i Zhvillimit te Bregdetit te Jugut - (Banka Boterore)

5. Projekti EDEM/USAID .............................................................................................................

6. Projekti (AAC/USAID TBD ................................................................................................................

No comments: