Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, May 08, 2008

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΥΡΡΟΥ ΜΠΟΛΑΝΟΥ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το πρωί της Τρίτης 6ης Μαϊου 2008 ο συμπατριώτης μας Πύρρος Μπολάνος, δολοφονήθηκε άγρια από έναν εικοσιπεντάχρονο Αλβανό ονόματι Bledi Xhaferri. Ο δολοφόνος αφού σκότωσε με ειδεχθή τρόπο, χωρίς καμία αιτία τον άτυχο Χιμαραίο, βγήκε στον δρόμο τρομοκρατώντας τους περαστικούς μέχρι να συλληφθεί τελικώς από την αστυνομία.

Η Ένωση Χειμαρριωτών εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους οικείους του αδικοχαμένου.

Με αφορμή το ειδεχθές περιστατικό εκφράζουμε την ανησυχία μας για τους δεκάδες Αλβανούς που κάθε χρόνο έρχονται στην Χιμάρα με σκοπό την εγκατάστασή τους. Οι αστυνομικές αρχές που με τόσο ζήλο καταφέρθηκαν ενάντιων Χιμαραίων πριν λίγες μέρες, οληγορούν απέναντί σε όσους ανεξέλεγκτα εγκαθίστανται στην Χιμάρα και δεν φροντίζουν να κάνουν κανέναν έλεγχο. Επομένως κανείς δεν είναι σε θέση να γνωρίζει κάποιο στοιχείο για την καταγωγή τους, τον πρώτερο βίο τους και τους λόγους που τους ώθησαν στην μετανάστευση.

Θεωρούμε ότι η άγρια δολοφονία ενός Έλληνα της Χιμάρας από έναν Αλβανό εργάτη, συνδέεται με την προπαγάνδα που γίνεται από τα αλβανικά μέσα ενημέρωσης εναντίων της Χιμάρας σχετικά με την εθνική της ταυτότητα, η οποία ενδεχομένως όπλισε τα χέρια του δράστη και τον οδήγησε στην αποτρόπαια αυτή πράξη.

Για το Δ. Σ. της Ενώσεως Χειμαριωτών

Ο Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας

Φρέντης-Διονύσιος Μπελέρης Σπύρος ΚούτουλαςPRESS RELEASE OF HIMARA COMMUNITY IN GREECE ABOUT THE KILLING OF PYRROS BOLANOS IN HIMARA

NEWS BULLETIN

ATHENS: On the morning of Tuesday 6 May 2008, compatriot our Pyrros Bolanos, was killed by an Albanian horror killer named Bledi Xhaferri.
The killer killed after a brutal manner, without any cause of the unfortunate himariotis Pyrros Bollanos, came on the road killing brutally hem the passers-by eventually be arrested by the police. The Union of Himariotes in Athens expresses its deepest condolences to the family and their relatives of victim. Following the incident express our concern about the dozens of Albanians who annually come to Himara with a reason to work.
The police authorities are obligated to inquire towards those dangerous incidents which happened in Himara periodically terrorizing the Hellenic population. So nobody is in a position to know some element of their origin, life and the reasons that led to their migration.
We believe that the murder of a Greek Himariotis by an Albanian worker, linked to the propaganda carried out by Albanian media against the Himara about the national identity, that the himariotes expressed particularly to the democratic institution to one country which hope to aspirate to EU.

The President Dionisios Beleris

The Secretary-General Spyros Koutoulas
(translation according http://smarkos.blogspot.com/)


THE PRESS DECLARATION OF HIMARA COMMUNITY OF ALBANIA, TIRANA

TIRANA: “We condemn the terrorist act against our compatriot Pyrros Bollanos killed by an Albanian killer extremity to terrorize also the Himara People of the Region.

We call Albanian government and International Security Observers NATO and Europol in Albania to inquire about the terrorist act made in Himara Town and to take in observer all the activity of Police Department in Himara Region which never until now has not take it responsibility to explore the criminal events made in our region and to have transparence with Hellenic community of Himara Region.
The Police Department according to us is the instrument to be protector of the contrabandist of lands and proprieties stolen by Albanian organized crime".

Chairman Theodoris Bollanos
Direct. Stavros Markos
(according http://smarkos.blogspot.com/)2 comments:

Eno said...
This comment has been removed by a blog administrator.
Kyritsis said...
This comment has been removed by a blog administrator.