Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, June 18, 2008

Na rrembejne token dhe na falkan aksione!

Tituj ofendues per Niviciotet: vijne nga ana e dunjase per te ndertuar ne trojet tona dhe tani na falkan aksione!

Duhet ta kuptojne te gjithe se nuk na fal njeri aksione por eshte toka jone qe duke u vleresuar ka kontributin e padiskutueshem financiar. Prandaj i lutemi gazetareve te mesojne 5 gjera elementare para se te shkruajne, atryre juu interesojne me shume francezet se Niviciotet?
(Nga nje niviciot -mesage i derguar ne himara blogg)

Kakome - Do falin aksionet, pronare edhe banoret e Nivices

Bllokimi i hyrjes ne Shqiperi te nje prej emrave me te medhenj ne fushen e turizmit duket se ka gjetur nje zgjidhje. Behet fjale per francezet e CLUB Med qe kishin marre lejen per te ndertuar nje fshat turistik ne zonen e Rivieres, ne Kakome. Ne vitin 2005 kur nisi ndertimi i ketij resorti turistik banoret e zones bllokuan rruget, duke pretenduar pronesine mbi token. Me pas, nisi nje kalvar i gjate perballjesh me institucionet shteterore per kete pretendim qe u rrezua si nga zyrat e pronave por edhe me tej. Megjithate zgjidhjen qe nuk e dhane dot institucionet shteterore e gjeten vete investoret e ketij projekti. Ne nje leter drejtuar Kryeministrit Berisha, qarkut te Vlores dhe Komunes se Nivices, investoret njoftojne se jane te gatshem qe te ofrojne aksione duke bere keshtu pronar ne fshatin turistik banoret e zones. Kjo zgjidhje duket se synon te zgjidhe nje konflikt qe linte zonen serish ne nje boshllek investimesh, por edhe turizmin shqiptar te manget. Hapi i fundit tashe eshte zyrtarizimi i kontrates me ndarjen e aksioneve mbi kete fshat turistik, i cili behet prone e investoreve franceze dhe e banoreve te fshatit Nivice.

No comments: