Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, June 12, 2008

Per nje ceshjtje analoge shtypi rendoi himarjotet qe u konfliktuan me policine ne dt 10 prill. Duhej te ndodhte nje skene arbitrariteti ne Tirane per tu ndergjegjesuar se policia nuk eshte mbi ligjin"Nuk ka motive per pezullimin e Krenar Ahmetit"


E Enjte, 12 Qershor 2008

Tirane - Ministri i Brendshem, Bujar Nishani, ka marre ne mbrojtje shefin e komisariatit te qarkullimit rrugor per kryeqytetin, jo vetem me deklarime publike, por edhe me shkresa zyrtare. Madje, kete mbrojtje e ka bere duke i derguar nje leter zyrtare gjyqtares, e cila kishte ne dore fatin e tij, duke ja argumentuar se Krenar Ahmetaj ka zbatuar ligjin dhe eshte kundershtuar dhe fyer se bashku me punonjesit e policise rrugore nga shtetasit qe pretendojne se jane te demtuar. Nepermjet letres zyrtare, te drejtuar gjyqtares Majlinda Dogga, i kerkon pa cenuar paanesine e gjykates, rrezimin e kerkeses per pezullimin e Ahmetit nga detyra. Sipas tij, rastet e pretenduara nga organi i akuzes per keqtrajtimin e shtetasve, Elisabeta Ymeri e Hasan Nezaj, nuk eshte motivi ligjor qe kerkohet pezullimi nga detyra per punonjesin e policise, Krenar Ahmetaj. Me poshte gazeta po boton tekstin e plote te letres se ministrit te Brendshem. Kreu i dikasterit blu ishte shprehur per ceshtjen "Ahmeti" edhe ne Komisionin e Sigurise ne Kuvend dy dite me pare, ndersa u pyet nga debutetet e interesuar. Duke vleresuar punen nje vjecare te vartesit te tij qe mban graden e komisarit, Nishani deklaroi se, "askush nuk ka te drejte te dhunoje njeriun e ligjit kur ai zbaton detyren me korrektesi". Duket se ky proces ka shkaktuar edhe nje krisje tjeter te lehte mes prokurorise dhe policise, duke vene si "arbiter" gjykaten.

No comments: