Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, June 17, 2008

Finaly the dream of funs "anti-bollano" is in the first step

Gazeta shqip (17-06-2008)

Vasil Bollano, sot ne gjyq per heqjen e tabelave

Nis procesi ne ngarkim te kryebashkiakut te Himares

Vasillaq Bollano, kryetar i Bashkisë së Himarës dhe kryetar i organizatës së minoritet grek në Shqipëri OMONIA, do të dalë sot përpara Gjykatës së Vlorës për t‘u përballur me akuzën për shpërdorim detyre. Kancelari i Gjykatës së Vlorës, Albert Pashaj, konfirmoi dje se gjyqi në ngarkim të shtetasit Vasillaq Bollano është caktuar të zhvillohet të martën më 17 qershor në orën 09:00. Gjyqtari i kësaj çështjeje do të jetë Shkëlzen Selimi, ndërsa akuza do të përfaqësohet nga kreu i Prokurorisë së Vlorës, Sokol Malaj. Ndërkohë, është konfirmuar se kreu i Bashkisë së Himarës do të mbrohet nga avokati Petraq Curri. Ka pak shanse që Vasillaq Bollano të paraqitet personalisht në gjykatë sot, por sidoqoftë kjo është përballja e tij e parë me drejtësinë, pas një serie akuzash që shpesh janë shndërruar në shprehje mllefesh nacionaliste dhe e kanë ngritur më lartë figurën e Bollanos në sytë e pasuesve të tij.

Prokuroria e Vlorës, e përfaqësuar në këtë rast nga kreu i saj, Sokol Malaj, e akuzon Vasillaq Bollanon për veprën penale "Shpërdorim detyre", parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal. Prokuroria e ngriti këtë akuzë pas publikimit në gazetën "Shqip" të të ashtuquajturit "Skandali i tabelave".

Në vjeshtën e vitit 2007, kryebashkiaku i Himarës urdhëroi policinë bashkiake të shkulte të gjitha tabelat turistike-kulturore të vendosura në rrugën nacionale që kalon përmes territorit të Bashkisë Himarë, nga Palasa në Qeparo. Në dosjen mbi të cilën organi i akuzës ka ngritur padinë nuk trajtohet fakti që tabelat u hoqën me pretekstin se ishin të shkruara vetëm në shqip dhe anglisht dhe jo në greqisht. Por ky fakt është konfirmuar nga prefekti i Vlorës, Xhevahir Rexhepi, i cili në një intervistë për gazetën "Shqip" ka sqaruar se shkulja e tabelave ka ardhur pasi prefektura i ka refuzuar Bollanos dy kërkesa për të shtuar edhe gjuhën greke në tabelat që ishin vendosur në rrugën nacionale me miratimin e Drejtorisë së Përgjithshme të Rrugëve. Ky fakt është konfirmuar edhe nga zyrtarë të Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, të cilët e kanë diskutuar këtë çështje me Vasillaq Bollanon në një takim që kanë pasur në Himarë.

Kjo është një çështje që vlen më shumë për opinionin publik se sa për organin e akuzës, që tashmë ka krijuar bindjen se është konsumuar vepra penale e parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal.

Akuza ka në dispozicion si prova shkresore dokumentet që faktojnë urdhrin e dhënë nga Bollano dhe si provë materiale tabelat e shkulura nga një pjesë e rrugës nacionale Vlorë-Sarandë. Bollano nuk mund t‘i mohojë këto dy fakte, madje ai e ka pranuar tashmë këtë publikisht. Por kjo situatë nuk e nxjerr domosdoshmërisht fajtor kreun e Bashkisë së Himarës.

Që nga dita kur gazeta "Shqip" ngriti akuzën ndaj Bollanos, ai u justifikua me faktin se Kodi Rrugor i Republikës së Shqipërisë, u njeh edhe autoriteteve vendore disa të drejta mbi sinjalistikën në akset e rrugëve nacionale. Bollano thotë se ligji i lejon të vendosë tabela dhe për rrjedhojë nuk ia ndalon heqjen e tabelave nga aksi i rrugës që kalon në territorin e administruar prej tij. Në fakt Kodi Rrugor, ashtu siç thotë Bollano, lejon vënien e tabelave nga autoritetet vendore, por aty nuk ka asnjë nen që përcakton se kush e ka të drejtën të shkulë tabela.

Për këtë çështje, gazeta "Shqip" kërkoi në muajin mars 2008 një interpretim nga Drejtoria e Kodifikimit në Ministrinë e Drejtësisë, por edhe pse kanë kaluar më shumë se tre muaj, ministria nuk ka kthyer asnjë përgjigje.

Ky vakum në Kodin Rrugor, që mbetet ende i pasqaruar, pritet të jetë pika më e fortë e mbrojtjes së kreut të OMONIA-s, i cili gjithnjë ka ditur të gjejë rrugëdalje përballë akuzave që i bëhen shpesh në debate publike.

Neni 248 i KP

Shpërdorimi i detyrës

Kryerja ose moskryerja me dashje e veprimeve a mosveprimeve në kundërshtim me ligjin, që përbën mospërmbushje të rregullt të detyrës, nga personi që ushtron funksione publike, kur i kanë sjellë atij ose personave të tjerë përfitime materiale apo jomateriale të padrejta, a kanë dëmtuar interesat e ligjshme të shtetit, të shtetasve dhe personave të tjerë juridikë, nëse nuk përbën vepër tjetër penale dënohet me burgim deri në shtatë vjet dhe me gjobë nga 300000-1000000 lekë.

No comments: