Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, July 28, 2008

Συγκέντρωση διαμαρτυρίας στην Χιμάρα για τις περιουσίες

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ
ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΧΕΙΜΑΡΡΑΣ
ΚΥΡΙΑΚΗ 10 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2008


Συμπατριώτισσες και συμπατριώτες,

Όλες οι κινήσεις που γίνονται από την πλευρά της αλβανικής πολιτείας συντελούν σε ένα γεγονός: οτι εμείς οι Χειμαρραίοι δεν μπορούμε να διαχειριστούμε την κληρονομιά μας, άρα δικαιούνται να το κάνουν εκείνοι ως πιο ικανοί. Πέραν των κομματικών ή άλλων προτιμήσεων και πεποιθήσεων ας αναλογιστούμε ποιοι είμαστε και από που προερχόμαστε.

Είμαστε απόγονοι εκείνων που υπερασπίστηκαν το υπέρτατο αγαθό της Ελευθερίας με κάθε κόστος. Είμαστε απόγονοι των παληκαριών - αντρών και γυναικών - που στάθηκαν σε δύσκολους καιρούς υπερασπιστές της ελευθερίας και έκαναν την Χειμάρρα άπαρτο κάστρο. Προσπαθούν σήμερα να αρπάξουν την γη μας, την ιστορία, την αξιοπρέπειά μας. Η ιστορία μας καλεί να τιμήσουμε τα κόκκαλα των προγόνων μας και να υπερασπιστούμε ξανά την γή μας.

Ολοι μαζί είμαστε σίδερο και φωτιά. Η δύναμη μας είναι φοβερή και αυτό πρέπει να το υπενθυμίσουμε σε όσους μας προσβάλλουν

Συγκεντρωνόμαστε για να στείλουμε το μήνυμά μας:

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΧΕΙΜΑΡΡΑΣ
ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 10 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2008 ΣΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΠΡΩΙ


ΕΞΩ ΟΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΕΙΜΑΡΡΑ

ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΜΑΣ

H ΧΙΜΑΡΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΧΕΙΜΑΡΡΙΩΤΕΣ

ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΛΒΑΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΓΗ ΜΑΣ

ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΘΝΟΚΑΘΑΡΣΗ

http://www.himaraunion.com/

1. Ένωση Χειμαρριωτών, Ο Πρόεδρος, Διονύσης Μπελέρης, Ο Γενικός Γραμματέας, Σπύρος Κούτουλας

2."Shoqata Bregdeti", Ο Πρόεδρος Niko Nesturi

3. "Komuniteti Himariot", Theodhori Bollano (Kryetar i Keshillit Drejtues)

1 comment:

Anonymous said...

Parakaloyme na dimosipoiithoyn poi einai oi organotes

H Aliki