Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, July 15, 2008

Çështja “Bollano” rikthehet pas pushimeve

15 korrik, ora 17.40- Vlorë- Procesi hetimor në ngarkim të kreut të bashkisë së Himarës, Vasil Bollano do të rikthehet në gjykatën e Vlorës vetëm pas pushimeve të verës.

Anila Peçi
Tue, 15 Jul 2008 17:35:00

Vlorë- Procesi hetimor në ngarkim të kreut të bashkisë së Himarës, Vasil Bollano do të rikthehet në gjykatën e Vlorës vetëm pas pushimeve të verës. Vendimi është marrë sot nga gjyqtari Shkëlzen Selimi, i cili drejton seancat në ngarkim të Bollanos.

Në seancën e përcaktuar për tu zhvilluar sot ka munguar dëshmitari i thirrur nga organi i akuzës. Përfaqësuesi i kësaj të fundit, prokurori i rrethit Sokol Malaj kishte kërkuar për të dëshmuar kreun e policisë bashkiake të Himarës, Aleks Dede dhe mungesa e këtij dëshmitari ka pezulluar seancën.

Të dy palët, akuza dhe mbrojtja nuk kanë pasur vërejtje për shtytjen e seancës së radhës në ngarkim të Bollano. Mësohet se çështja në ngarkim të tij do të vijojë vetëm në katër shtator, për shkak të pushimeve.

Edhe sot kryetari i bashkisë së Himarës nuk ka qenë i pranishëm në sallën e gjyqit, duke u prezantuar nga avokati i tij, Petraq Curri. Bollano akuzohet për heqjen e tabelave orientuese dhe turistike përgjatë aksit rrugor Llogora-Qeparo, dëm i cili kap vlerën 21 milionë lekëve.

source kohajone.com

No comments: