Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, July 11, 2008

Vazhdon persekutimi ligjor dhe mediatik i himarjoteve

Nderkohe qe e zeza u be e bardhe duke legalizuar dhunen plicore kunder te rinjve himariote dhe terrorin e te shtenave me arme ne mes te qytetit nga ana e policise shqiptare, dhjete qytetare minoritare ndiqen nga organet gjyqesore me akuza absurde dhe te paverteta. Perse eshte ne rritje presioni qe shteti dhe shtypi shqiptar po ushtron ndaj minoritetit grek? Mos eshte kjo nje pjese e strategjise se vjedhjes se pronave te tyre?

Prokuroria: Do i shoqërojmë me force minoritarët

VLORE-Asnjë nga dhjetë minoritarët grekë të marrë të pandehur nga Prokuroria e Vlorës, nuk ka shkuar dje në organin e akuzës për të dhënë sqarime në lidhje me manifestimin e jashtëligjshëm të datës 10 prill 2008 para komisariatit të Himarës, ku u tentua marrja e tij me forcë pas një sulmi me gurë ndaj uniformave blu. Lajmi është konfirmuar nga prokurori i çështjes, Skënder Dautaj gjatë një prononcimi të dhënë dje për GSH-në. Edhe pse duhet të paraqiteshin në orën 10:00 para hetuesve të Vlorës, sikundër ishin njoftuar në fletëthirrjet e tyre, asnjë prej dhjetë minoritarëve nuk ka preferuar të zbatojë ligjin. Ndërkaq, prokurori Dautaj bëri të ditur se seanca e pyetjes së tyre është shtyrë për një tjetër datë, duke sqaruar se “në rast se edhe këtë herë ata nuk do të paraqiten, në bazë të nenit 308 të Kodit Penal do të urdhëroj shoqërimin e tyre të detyrueshëm nga policia gjyqësore”. Gjithashtu, ai ka sqaruar për GSH-në se ekziston mundësia që organi i akuzës t’i drejtohet Gjykatës së Rrethit Vlorë për marrjen e një mase më të rrepte sigurie ndaj tyre. Dhjetë minoritarët grekë të akuzuar nga Prokuroria për thirrje antishqiptare dhe protesta antikushtetuese për “autonominë e Vorio-Epirit”, në rast vërtetimi të akuzës rrezikojnë gjobë ose burgim deri në dy vjet. (d.b/GazetaShqiptare/BalkanWeb)

No comments: