Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, September 16, 2008

Υπεράσπιση της γης από μειονοτικούς στη Χειμάρραhttp://www.ephemerida.gr/istoxoros1/index.php?option=com_content&task=view&id=8418&Itemid=30
post by Demtrios Kutullas
15.09.08
Για δεύτερη φορά, μέλη της οικογένειας Πάτσο (ελληνικής καταγωγής από τη Χειμάρρα) προσπάθησαν να περιφράξουν οικόπεδο που βρίσκεται στην τοποθεσία Κρυονέρι Αυλώνας, κοντά στις κυβερνητικές επαύλεις που βρίσκονται στην περιοχή αυτή, αλλά άνδρες του σώματος της Φρουράς της Δημοκρατίας που φρουρούν τις επαύλεις δεν τους το επέτρεψαν, ισχυριζόμενοι ότι το οικόπεδο βρίσκεται πολύ κοντά με τις επαύλεις και ότι θα το πάρουν. Ακολούθησαν φραστικοί διαπληκτισμοί και λίγο έλειψε οι δύο πλευρές να έρθουν στα χέρια, αλλά επενέβη η αστυνομία. Στις μικροσυμπλοκές, τραυματίστηκε ελαφρά μια γυναίκα από την οικογένεια Πάτσο. Η αντιπαράθεση ανέκυψε τον τελευταίο μήνα, η δε προϊστορία της, σύμφωνα με τις ε/φ που αναφέρονται στο θέμα, έχει ως ακολούθως: Η οικογένεια Πάτσο διέμενε μέχρι και το 1967 στο εν λόγω οικόπεδο, από όπου την έδιωξαν οι τότε κομμουνιστικές αρχές για να μην ενοχλούν τους ηγέτες που παραθέριζαν στις επαύλεις. Μετά το 1991, η οικογένεια Πάτσο πήρε ξανά το κτήμα της, διαθέτει δηλαδή βεβαίωση από το υποθηκοφυλακείο ότι το οικόπεδο είναι κτήμα της και αποφάσισε να το δώσει αντιπαροχή σε κατασκευαστική εταιρεία προκειμένου να κτίσει εκεί 4οροφη πολυκατοικία. Η εταιρεία διαθέτει άδεια δόμησης για το οικόπεδο καθώς και σχετική άδεια από το δήμο, η Φρουρά της Δημοκρατίας, όμως, επιμένει να εκτελέσει εντολή της Δ/νσης στην οποία υπάγονται οι κυβερνητικές επαύλεις στην Αυλώνα, για να μην επιτρέψει στην οικογένεια Πάτσο να κτίσει στο κτήμα της. Χθες η κατασκευαστική εταιρεία και η οικογένεια Πάτσο υπέβαλαν μήνυση εναντίον τεσσάρων αξιωματικών της Φρουράς, τους οποίους κατηγορούν για κατάχρηση εξουσίας, σοβαρή απειλή για ανθρωποκτονία και δημόσια προσβολή. Τέλος, σύμφωνα χθες το απόγευμα έφθασε στην Αυλώνα από τα Τίρανα ελικόπτερο με εμπειρογνώμονες, οι οποίοι ζήτησαν από την οικογένεια Πάτσο φωτοτυπίες των δικαιολογητικών που έχει για το οικόπεδο, προκειμένου να διερευνήσουν το θέμα

No comments: