Sunday, October 12, 2008

Gjykata i jep komunitetit musilman pronat e Qeparoit orthodhoks

Per te zmadhuar faqen bej click me "mouse" mbi secilen flete


8 comments:

Anonymous said...

gjukatat ashtu si dhe gjithe shteti shqiptar eshte ne duart e musilmaneve shehite. Ne kakome ku duan te ndertojne kompleksin turistik tokat jane te kishes por asnje gjykate nuk ja ka dhene asaj. Pra politika eshte grabit kisht ekspansion drejt fhatrave othodhokse dhe rembim i pasurise se tyre

grillo

Anonymous said...

E kujt kishe?! Asaj ortodokse greke apo shqiptare?! Ti grillo ca je shqiptar apo grek?!

Anonymous said...

Me sa di une o lumezi kisha quhet " kisha orthodhokse e shiperise".
Dmth ne komentin tim te shqetesoi vetem kjo dhe jo fakti i cili eshte me se i vertete.
Ketu o njeri nuk diskutohet per kombesine, por per ekspansionin islamik.

Anonymous said...

Po si ore dopiolumezi te dhemb ekspansioni islamik, (gje qe me dhemb dhe mua ne fund te fundit), kur ti ke ekspansionin grek per gati 29 vite rresht ne ate qe ti e quan kisha ortodokse e Shqiperise?! Ca lloj hipokritesh jeni ju?!

Anonymous said...

Korrigjoj 29 vite me 20 vite per gabim shpjetesie.

Anonymous said...

Ke lakera ne koke o lumezi.

Po te bej nje krahesim te thjeshte:
1. Kisha orthodhokse shqiptare ka prej shume vitesh nje qender teologjike ne durres per arsimimin e klerikeve, kurse komuniteti musilman sot e kesaj dite i arsimon "kuadrot" e saj ne Arabi Saudite, Kuvait, Malezi, Turqi etj dhe ne kete moment jane rreth 1500 te tille te cilet po sjellin drejtperdrejt ne shqiperi ekstremizmin musilman.(kurse per "29" vitet e tu behen shume me teper)

2. Eshte provuar nga sigurimi shqiptar dhe sigurime te tjera te huaja se nje pjese e tyre jane te lidhur drejtperdrejt me xhihadin dhe Bin laden duke e bere shqiperine per vite te tera strehe te tyre.

3. Ky komunitet "te arsimuarish" ne Kara-kistan elemenoi para tre vjetesh kreun e komunitetit musilman per ta vene nen kontroll te ekstremisteve komunitetin musilman shqiptar.

4. Perkundrazi kisha orthodhokse perfaqeson vlerat europiane per te cilat aspirojme te gjithe.
Pra kur perhapet murtaja themi eksansion kurse kur vjen e mira nuk perdoret e njeta terminologji.

Se fundi meqe gjykimi juaj shprehet me dy rreshta me mire merruni me punet e tuja, beni ndonje shtetitje ne ane te detit apo rregulloni gardhin e shtepise ose cfaredo pune te dobishme

Anonymous said...

Te me falesh o njeriu qe ke lakra ne koke qe po te pergjigjem me vonese. Po ja qe jemi te zene me pune. Sigurisht jo te zene me rregullim gardhesh, pasi ketu ne qytet (ndoshta ndryshe nga ju) s'para perdorim gardhe.
Nejse. Ku e lame?! Ah po. Ishim tek shqetesimi yt (dmth i juaji) per marrjen e tokave te kishes ortodokse shqiptare nga muslimanet ne Shqiperi. Ti si njeri i fakteve, ku mbeshtetesh qe xhamija ku ndertohet i takon kishes si toke?! Xhamija do ndertohet diku ne Qeparo dhe nuk kam degjuar qe tokat e Qeparoit apo te gjithe Himares ti takojne kishes ortodokse. E nese leja per ndertim eshte e rregullt, kush je ti qe kerkon ta ndalosh nje gje te tille?! A nuk jane himarjotet qe kerkojne te drejtat e tyre?! Me c'te drejte ju kerkoni ti mohoni te drejten tjetrit?!
Me flet pastaj per sigurim shteti qe ka gjetur lidhje midis muslimaneve shqiptare dhe terroristave te Arabise, ne nje kohe qe harron qe ben MUUU ne mes te dites uzurpimi qe greket i kane bere kishes shqiptare. E nese i thua vetes shqiptar ortodokse (sikurse jam dhe vete), do te dhimbte me shume fati i kishes/fese tende, sesa fete e tjera. Prandaj te pyeta dhe me pare, "per tokat e kujt kishe behesh merak, asaj shqiptare apo greke?". Shife dhe njehere se mbase i jep pergjgje te drejte pyetjes.

Anonymous said...

Ne fakt nuk prisja ndonje pergjigje dhe falur qofsh per vonesen.
Ndonse nuk je i krishter (megjithe pretendimin tend), nuk ka ndonje rendesi. Eshte e para here qe nje i "krishtere" te qahet nga nje vend europian i krishtere i cili mban 1/3 e shqiperise me buke (pa mohuar punen e tyre). Natyrisht musilmane dhe kripto-musilmane ka sa te duash qe e bejne gjuhen corap kunder greqise, por une nuk kuptoj c'hyn ketu greqia. Kisha orthodhokse eshte autoqefale ndryshe nga religjionet e tjera ne shqiperi qe nuk jane te tilla.

Ajo qe eshte shkruar ne ndonje koment timin nuk thote gjakundi qe ndertohet xhami ne tokat e kishes por ne tokat e popullsise se komunitetit orthodhoks sic eshte dhe Gjithe Himara. Dhe as leje ndertimi e cila jepet nga KRRT e Himares nuk ka, perkundrazi ka nje denoncim ne gjyq nga kjo bashki.
Ne vend qe te shtysh kohen me gjepura, une ta thashe edhe njehere, merru me ndonje zanat tjeter.

Bile i lutem administratorit ti fshije komentet e mia se me vjen zor qe merrem me nje bashkebisedues te tille.