Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, November 24, 2008

Νίβιτσα ωρα μηδεν:μεθοδεύσεις του αλβανικού παρακράτους

Περισσότεροι από 500 κάτοικοι του χωριού Νίβιτσα συγκεντρώθηκαν για άλλη μία φορά για να διαμαρτυρηθούν ενάντια στην αρπαγή της γης τους στην περιοχή της Κακομαίας, το περασμένο Σάββατο. Αποτέλεσμα της διαμαρτυρίας ήταν νέες συλλήψεις από μέρους της αλβανικής αστυνομίας. Αυτήν την φορά προχώρησαν στην σύλληψη του δημογέροντα του χωριού, Κλεομένη Μπαντζάρη. Από το ελληνικό κράτος δεν υπάρχει καμία αντίδραση μέχρι στιγμής.

Υπενθυμίζεται ότι έχει ήδη παραχωρηθεί άδεια ανέγερσης τουριστικού συγκροτήματος στην γαλλικών συμφερόντων εταιρεία "Club Med" μετά από μεθοδεύσεις του αλβανικού παρακράτους. Οι κάτοικοι της Νίβιτσας, έχουν πραγματοποιήσει και στο πρόσφατο παρελθόν κινητοποιήσεις, προκειμένου να μπει τέλος στην προσπάθεια αυθαίρετης υφαρπαγής των ιδιοκτησιών τους. Εκδηλώσεις διαμαρτυρίας υπήρξαν και στην Αθήνα, μπροστά από το κτίριο όπου στεγάζεται η αλβανική πρεσβεία. Το διοικητικό συμβούλιο της Ένωσης Χειμαρριωτών συγκάλεσε διευρυμένη συνάντηση σήμερα το απόγευμα για να συζητηθεί το ζήτημα και να αποφασιστούν οι επόμενες κινήσεις.

Το συμβούλιο της Ένωσης Χειμαρριωτών θα συνεδριάσει εκτάκτως σήμερα Δευτέρα στις 19.00 στα γραφεία της ενώσεως, Κολοκοτρώνη 44, Αθήνα με την συμμετοχή όλων των ενδιαφερομένων. Προσκαλούνται όσοι εκ των παραληπτών επιθυμούν να συμμετάσχουν. Το παρόν μήνυμα αποτελεί προσωπική πρόσκληση, δεν προορίζεται για δημοσίευση.

Μετά τιμής,

Κούτουλας Σπύρος
Γενικός Γραμματέας
ΈΝΩΣΗ ΧΕΙΜΑΡΡΙΩΤΩΝ "Η ΧΕΙΜΑΡΡΑ"
Κολοκοτρώνη 44
10560, Αθήνα
+306936660129

No comments: