Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, November 26, 2008

Πρόσκληση σε συνέντευξη τύπου

ΕΝΩΣΗ ΧΕΙΜΑΡΡΙΩΤΩΝ

Κολοκοτρώνη 44 - ΑΘΗΝΑ Τηλ.6944.259611 & 6944.908605

Φαξ.210.3832341 e-mail: himaraunion@gmail.com


26 Νοεμβρίου 2008

Πρόσκληση σε συνέντευξη τύπου

Η Ένωση Χειμαρριωτών θα πραγματοποιήσει συνέντευξη τύπου στην αίθουσα εκδηλώσεων της Ε.Σ.Η.Ε.Α. Ακαδημίας 20 την Παρασκευή 28 Νοεμβρίου 2008 και ώρα 12.00 για τα γεγονότα που βρίσκονται σε εξέλιξη στην Βόρειο Ήπειρο, με την προσπάθεια του αλβανικού κράτους και παρακράτους να διαρπάξουν την γη μας.

Στο χωριό Νίβιτσα, στην Κακομαία, έφθασαν οικοδομικά συνεργεία για να κατασκευάσουν τουριστικό χωριό, με παράτυπες αποφάσεις και με συνοδεία ισχυρής αστυνομικής δύναμης αλλά και παρακρατικών εγκληματικών στοιχείων υπό τον μανδύα εταιρίας security. Οι Βορειοηπειρώτες της περιοχής μας αγωνίζονται εδώ και έξη ημέρες νυχθημερόν, έχοντας αποκλείσει τον δρόμο που οδηγεί στην παραλία, για να αποτρέψουν την διαρπαγή των περιουσιών τους. Οι αλβανικές δυνάμεις καταστολής και οι παρακρατικές ομάδες δείχνουν όλη τους την σκληρότητα χτυπώντας αδιάκριτα γέροντες, γερόντισσες και παιδιά. Η αστυνομία έχει πραγματοποιήσει αρκετές συλλήψεις και τέσσερις συμπατριώτες μας έχουν ήδη προφυλακισθεί.

Σε αυτές τις κρίσιμες ώρες που περνάει ο τόπος μας σας προσκαλούμε και σας ζητάμε την παρουσίας σας στην συνέντευξη τύπου και την συμπαράστασή σας.


Ο πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας


Φρέντης Μπελέρης Σπύρος Κούτουλας

No comments: