Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, November 29, 2008

Συνέντευξη τύπου για την διαρπαγή περιουσιών Βορειοηπειρωτών.
ΕΝΩΣΗ ΧΕΙΜΑΡΡΙΩΤΩΝ

Κολοκοτρώνη 44 ΑΘΗΝΑ, Τηλ. 6944.908605,Φαξ. 210.3832341, e-mail info@himaraunion.com


28 Νοεμβρίου 2008

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Θέμα Συνέντευξη τύπου για την διαρπαγή περιουσιών Βορειοηπειρωτών.

Διαδήλωση διαμαρτυρίας έξω από την αλβανική πρεσβεία την Δευτέρα

1 Δεκεμβρίου 2008

Η Ένωση Χειμαρριωτών παρεχώρησε σήμερα στην αίθουσα της Ε.Σ.Η.Ε.Α. συνέντευξη τύπου σχετικά με τα σε εξέλιξη γεγονότα στη Νίβιτσα - Κακομαία της ιστορικής επαρχίας Χιμάρας, μετά τις προσπάθειες του αλβανικού κράτους και παρακράτους να διαρπάξουν την γη των κατοίκων με παράτυπες μεθοδεύσεις.

Στην συνέντευξη τύπου ο πρόεδρος του χωριού περιέγραψε τις αλβανικές προσπάθειες διαρπαγής της παραλίας Κακομαίας που ανήκει σε κατοίκους του χωριού Νίβιτσα καθώς και στην ελληνορθόδοξη εκκλησία της Αλβανίας.

- Είναι πραγματικά ανήκουστο σε μία έκταση της οποίας η επιδίκαση εκκρεμεί στα αλβανικά δικαστήρια, οι αρχές του αλβανικού κράτους να δίνουν άδεια δόμησης στο ένα από τα δύο μέρη που βρίσκονται στα δικαστήρια.

- Τέσσερα μέλη της κοινότητας μεταξύ των οποίων και ο δημογέροντας του χωριού βρίσκονται αυτήν την στιγμή υπό κράτηση αορίστου διάρκειας αφού αυτό επιτρέπεται από τον αλβανικό νόμο.

- Στο πλευρό των αστυνομικών οι οποίοι με πρωτόγνωρη βαρβαρότητα ξυλοκόπησαν γέροντες, γερόντισσες, γυναίκες και παιδιά βρίσκεται η ιδιωτική ασφάλεια της εταιρείας αποτελούμενη από παραστρατιωτικούς και πρώην κατάδικους.

Επίσης αναφέρθηκε στον αποκλεισμό του δρόμου που οδηγεί στην παραλία από τους κατοίκους, οι οποίοι νυχθημερόν αγωνίζονται παρά την σκληρότητα των αλβανικών αστυνομικών δυνάμεων και παρακρατικών ομάδων. Δήλωσε πως οι κάτοικοι της περιοχής είναι αποφασισμένοι να υπερασπιστούν μέχρι εσχάτων την γη και την αξιοπρέπειά τους. Οι πολίτες δεν είναι ενάντιοι στην τουριστική ανάπτυξη όταν αυτή συνεισφέρει στο γενικότερο καλό της περιοχής και σέβεται το περιβάλλον, είναι όμως κάθετα αντίθετοι στην παράνομη αρπαγή και προσπάθεια ραγιαδοποίησης που βρίσκεται σε εξέλιξη.

Ο πρόεδρος του Παγκοσμίου Συμβουλίου Ηπειρωτών κ. Χρυσόστομος Δήμου εξέφρασε την συμπαράσταση των ηπειρωτών όλου του κόσμου και καταδίκασε τις αλβανικές μεθοδεύσεις κατά της ελληνικής εθνικής μειονότητας, κάλεσε την Αλβανία να σεβαστεί τα ανθρώπινα δικαιώματα των Βορειοηπειρωτών και τόνισε ότι ο δρόμος της Αλβανίας προς την Ευρωπαϊκή Ένωση θα πρέπει να περάσει μέσα από τον πλήρη σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Ο πρόεδρος της Ένωσης Χειμαρριωτών κ. Φρέντης Μπελέρης περιέγραψε το πολιτικό σκηνικό της Αλβανίας και τις διαχρονικές προσπάθειές για την διαρπαγή των κτηματικών περιουσιών των Βορειοηπειρωτών. Ακόμα γνωστοποίησε ότι την Δευτέρα 1 Δεκεμβρίου 2008 και ώρα 6μμ θα πραγματοποιηθεί διαδήλωση διαμαρτυρίας έξω από την αλβανική πρεσβεία στην Φιλοθέη και στην συνέχεια επίδοση ψηφίσματος στον Ο.Α.Σ.Ε.

Στην συνέντευξη παρέστησαν ο βουλευτής του Λ.Α.Ο.Σ. κ. Θανάσης Πλεύρης και ο πολιτευτής της Ν.Δ. κ. Μπάμπης Καραθάνος.

Ο Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας

Φρέντης Μπελέρης Σπύρος Κούτουλας

No comments: