Monday, December 01, 2008

Nivica "peshon"deputetet himarjote Nikollaq Neraxi, Petro Koci , Paskal Milo, Stefan Cipa, Diana Culipostuar nga [askushi@yahoo.com], (kur Odhiesui i dha vere Polifemit dmth qikllopit, ai e pyeti se si e kish emrin dhe Odhiseu u pergjigj "Askushi". Polifemi i tha se si shperblim do ta hante ate te fundit prandaj u frymezova te perdor kete e-mail duke shpresuar te me hane edhe mua te fundit )

Heshtja e turpeshme e deputeteve himarjote rreth ngjarjeve ne Nivice.

Nivica eshte guri i proves se besueshmerise ku "peshohen" deputetet Nikollaq Neranxi, Paskal Milo, Petro Koci, Diana Culi, (me origjine nga zona e Himares dmth nga Palasa ne Nivice).
Ndersa z. Nikollaq Neranxi gjate beharit jep "show" ne Spile ne Himare, eshte i pandjeshem qe katerqind niviciote protestojne kunder rrembimit qe u behen pasurive natyrore te fshatit te tyre nga monopolet shqiptare qe shprehin interesa pushtetaresh.
(Kurse binjaku i Neranxit ne bindje, z. Spartak Ngjela, qe e ka shume ne zemer ceshtjen e pronave te Himares, eshte duke pergatitur nje projekt ligj sepse Xhufi, historiko-politikani, eshte ne greve dhe nuk ka kohe te prononcohet per Niviciotet. Ne projektligjin e paraqitur para ca koheve ai kishte kerkuar te burgosej Bollane se e ka pagezuar Gjergj Kastriotin "Jorgo". Por tani ceshta eshte me mprehte se nje fare Ardian Klosi ka perkthyer nje fare Shmidi qe thote se edhe i jati i Gjergj Kastriotit quhej Ivan e meqe e ema e tij quhej Vojsava (dmth emra serbe), ka te ngjare emri i ri e Skenderbeut te jete Gjeorgjevic dhe jo Gjergj. Pra projektligji i Spartak Ngjeles ka te beje me lincimin qe do tu behet te tille njerezve para se te varen, por detaje rreth neneve priten raportohen ne shtyp ditet e ardheshme). Pra Spartaku ka mungesa te arsyeshme nga dosja niviciote.

Petro Koci, deputeti i zgjedhur ne siglen e Partise Socialiste por tani kryetar i formacionit PS-91 mbase mund te justifikohet qe nuk ka reagim ndaj kerkeses se ligjeshme te nivicioteve sepse pas greves se urise ka hyre ne trajtim per te rifituar peshen e humbur gjate greves dhe eshte mund te themi ne reanimacion psiqiko-politik. Prisnim shume nga Petro Koci por ai nuk prononcohet as per grabitjen qe i behet fshatit qeparo nga Komuniteti islamik e jo me per Nivicen e Kakomene qe eshte 20000 metra larg Qeparoit. Shume veta e shpjegojne kete gje meqe partia PS-91 ndryshe lexohet partia e aktivisteve qe u ka ngelur ora ne 1991. E kur i ka ngelur ora mos prit te vije njeri ne "takim".
Historiani Paskal Milo nuk prononcohet as ai. Po merret me probleme historike sepse u kane hapur pune intetelkutualet e rinj historiane qe po i hedhin tezat e tyre ne koshin e plehrave. Por ai eshte i qete, e ka siguaruar hyrjen ne parlament. Nuk thone kot qe qengji im urte pi me dy mema.

Stefan Cipa deputet i PS as prononcohet fare per niviciotet, sepse firma Riviera qe ka marre persiper te qethe pronat e nivicioteve, shpreh interesat e nje socialisti me "ko..

Diana Culi as ajo nuk prononcohet, pse do thoni ju, sepse tokat nuk kane te bejne me kulturen! As manastiri i Krorezes ne Kakome nuk eshte pjese e trashegimise kulturore te Himares (Palase-Nivice). Me sa duket Diana eshte e specializuar per realizmin socialist dhe kishat jane "opium " per popullin dhe "reaksionare" sic na meson partia (dmth Ps-91). Ne vend te manastirit ku ka jetuar Neofitos Rrodhino, misionari i Propagandes Fide qe hapi shkollen (greqisht) ne zonen e Himares ne 1926 do te vendoset nje obelisk me figurat e shquara te realizmit socialist.
Gjithe keta deputete me goxha kredibilitet politik quajne me te rendesishme nje greve te dhjete deputeteve kolege te tyre qe protestojne sepse "duan te jene ne komisionin e numurit te votave", kurse greva e 400 nivicioteve dhe 4 lidereave niviciote te burgosur eshte jashte azhendes se tyre


Ja si interesohen koleget deputete per te "dhjetet" , heronjte e rinj te parlamentit
....Ka qene ish-deputeti Sabit Brokaj, i cili ne dreke ka shkuar ne sallen e Kuvendit, ku tashme jane ngujuar dhjete deputete ne greve urie, per t‘u interesuar mbi shendetin e tyre. Pas kesaj vizite, Brokaj ka theksuar para mediave se gjendja e tyre ishte mjaft e rende, pasi jane vene re shenjat e para te luhatjeve te tensionit dhe deputeti Braho dhe Gjini jane ne gjendje me te rende, sepse Braho vuan nga diabeti dhe Gjini prej 24 oresh ka refuzuar te marre ujin e pijshem dhe ilaçet. E renduar ka qene edhe gjendja e deputeti Ymer Tola dhe e Petro Koçit. Nderkohe qe ne oret e pasdites deputet greviste, jane vizituar nga deputeti Spartak Ngjela dhe Tritan Shehi, ndersa republikani Sabri Godo ka marre ne telefon deputetin Pellumb Xhufi, duke u interesuar per gjendjen shendetesore te tyre, Paskal Milo ka telefonuar dhe ka premtuar se do tu beje nje vizite. Gjate kontakteve te shpeshta me telefon, Koçi, Meta, Ndoka e te tjere kane theksuar se greven do ta çojne deri ne fund, pavaresisht se mungesa e ushqimit ka nisur te jape shenjat e para te secili prej tyre. Kryetari i LSI-se, Meta, ka konfirmuar se "gjendja e grevisteve eshte e renduar, por pavaresisht kesaj, askush nuk do te terhiqet nga protesta. Ne do te shkojme deri ne fund, derisa te arrijme qellim tone. Nuk duhet lejuar dhe pranuar shkaterrimi i zgjedhjeve te ardhshme". Duke u ndalur te seanca e dites se hene, ku pritet te miratohet dhe kodi i ri zgjedhor, kryetari i LSI-se eshte shprehur se "miratimi i kodit zgjedhor ne seancen e se henes do te ishte nje veprim provokativ dhe i papjekur". Meta ka falenderuar ekipin mjekesor, i cili u ka qendruar prane ne çdo moment, duke ndjekur hap pas hapi ecurine e shendetit te tyre, pasi ditet kalojne dhe gjendja sa vjen e rendohet. Sipas kryetarit te LSI-se, ekipi mjekesor ka derguar ne sallen e Kuvendit dy shtreter, ku grevistet marrin serume. Ne lidhje me vizitat e deputeteve ne sallen e Kuvendit, Meta ka theksuar se kane shkuar vetem Kryetarja e Kuvendit, nenkryetari Neritan Ceka,.. (News Room)

No comments: