Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, February 09, 2009

Επίσκεψη της Υπουργού Εξωτερικών Ντ. Μπακογιάννη στα Τίρανα

Τη Δευτέρα 9 Φεβρουαρίου, η Υπουργός Εξωτερικών, κα Ντόρα Μπακογιάννη, θα επισκεφθεί τα Τίρανα, συνεχίζοντας την περιοδεία της ως Προεδρεύουσα του ΟΑΣΕ σε χώρες των Δυτικών Βαλκανίων.

Η κα Μπακογιάννη θα συναντηθεί με τον Πρόεδρο της Αλβανίας κ. Topi, τον Πρωθυπουργό κ. Berisha, τον Υπουργό Εξωτερικών κ. Basha, την Πρόεδρο της Βουλής κα Topalli, καθώς και με εκπροσώπους πολιτικών κομμάτων.

Κύρια θέματα που αναμένεται να συζητηθούν είναι, μεταξύ άλλων, η πορεία των προγραμμάτων που υλοποιεί ο ΟΑΣΕ στην Αλβανία σε συνεργασία με την Κυβέρνηση, καθώς και οι μεταρρυθμίσεις στο δικαστικό τομέα, στον τομέα καταγραφής περιουσιών και προστασίας της ιδιοκτησίας, η αστυνομική συνεργασία, η χρηστή διακυβέρνηση και η διασυνοριακή συνεργασία.

5 comments:

Kyritsis said...

Παιδιά μπορούμε ή δεν μπορούμε να γράψουμε σε αυτό το μπλόγ?

akroqeravnos said...

parakalo stile kai pali to e-mail soy sti dhieythinsi [akroqeravnos@yahho.gr] gia na energopoiite o llogariasmos soy
Filika

Kyritsis said...

to ekana!
xereto.

Kyritsis said...
This comment has been removed by the author.
akroqeravnos said...

k. Kyritsi, Parakalo stile ena keno minima sti dhieythinsi
akroqeravnos@yahoo.gr
gia na mporoyme na prohorisoyme stin prosklisi (oxi san minima sto blogger!!!).