Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, February 05, 2009

"Jala", debate në Kuvend, Balla: Rast i pastër korrupsioni

shenim: gazeta shekulli vazhdon defomimin e toponimeve, duke e quajtur Jal-in "Jala". s[risjh pune, ndonjehere do ta mesojne edhe ata

Shekulli Online | 05/02/2009 |

TIRANË- Çështja e Jalës ka qenë në qendër të debateve në seancën e sotme plenare në Kuvend. Duke folur në pjesën jastë rendit të ditës, deputeti socialist Taulant Balla
ka deklaruar se projekti për Bregdetin e Jugut është një rast i pastër korrupsioni, ndërkohë që ka kërkuar të lejohet që hetimet e nisura të shkojnë deri në fund.
Sipas tij, ky është rasti tipik i i "kapjes" së një grupi mafjoz nga institucioni më i lartë ekonomik në botë. "Ky projekt ka drejtor dhëndrin e Berishës që mbahet në këmbë nga kredia e Bankës Botërore dhe granteve nga Bashkimi Evropian. Shteti ka paguar 5 milionë dollarë për këtë projekt, shumë që e ka marrë Malltezi për të bërë ç'të dojë, madje të shembë dhe shtëpitë e banorëve të Jalës"- tha ai.

Balla ka deklaruar më tej, se Malltezi thuhet se i ka kërkuar misnitrit Basha të prishë shtëpitë në Jalë, për ta pastruar atë zonë, për të prishur edhe shtëpi 300-vjeçare.

"Letërkembimet i nxjerrin të dy hapur për lidhje korruptive dhe keqpërdorim të ligjeve dhe të shtetit. Ky rast është korrupsion i pastër, mos merrni një kosto që nuk ju takon"- iu drejtua ai mazhorancës, duke e quajtur të turpshme mbrojtjen që po i bëhet.
Balla ka kërkuar të lejohen hetimet e nisura nga BB, duke shtuar se jemi kthyer si në kohën e Piramidave, pasi sipas tij, vetëm dy herë janë pezulluar projektet e Bankës Botërore; në kohën e Piramidave dhe tani.

No comments: