Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, February 11, 2009

Our priority is the neighborhood -Bakogyanni said while Albanian tribunals have just condemned 21 ethnic Greekshttp://smarkos.blogspot.com/

«Η γειτονιά μας θα αποτελέσει προτεραιότητα»- Dora Bakoyanni said

The Albanian tribunals to condem
n ethnic Greeks

Photo: Bakogianis and Basha on 9 February in Tirane
Continues the repression against the member of the Greek minority in Albania. One week before the visit of Greek FM Dora Bakogianis in Tirane, tow tribunals, The Superior Court and the Appeal Court, have condemned 9 members of the Greek community from Himara Region.
On 3 February the Appeal Court in Gjirokaster ordered the further to punish of four residents of Nivitsas who made resistance against authority in the demonstration have made in early October to protect their lands in Kakomea.

On 4 February, the Supreme Court of Albania in Tirana condemn five sentenced to three years imprisonment by the Court of Appeal of Vlora all member of Omonia Organisation of Himara region under accuse: " attack the symbols of albania during the local elections in 2003 in Himara Municipality"

Anyway other 12 member of the Greek community in Himara Region, are under accuse from Vloras attorney for the protest made in Himara Town last year.

No comments: