Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, February 18, 2009

STATE DEPARTMENT REGULAR BRIEFING BRIEFER: GORDON DUGUID

(during the daily press-in the photo Mr. Llambros
MR. DUGUID: Good morning, everyone. I have a statement that I'd
like to begin with.
The United States congratulates the people of the Republic of
Kosovo as they celebrate their first anniversary of the historic
declaration of independence one year ago.
Over the past year, Kosovo has moved quickly to build democratic
institutions and to implement the principles of the U.N. special envoy
and Nobel Laureate Martti Ahtisaari's plan, including strong
constitutional protections for minority rights and religious and
cultural heritage. Fifty four countries from every continent have
recognized Kosovo, including an overwhelming majority of EU, NATO and
OSCE members.

Mr. Lambros. I have another one.

Today at the World Bank, there is a special meeting about the
false information provided, by its managers, to the agency's board of directors, for $39 million dollars politically connected, quote, "coastal
cleanup," unquote, project that led to the destruction and the
destitution of a powerless Greek village close to Himare, Northern
Epirus, in Albania, in 2007, in full cooperation with Sali Berisha
government.

I'm wondering if you aware about that from the human rights point
of view.

Details concerning the Balkan region see in the video and the blogger http://smarkos.blogspot.com/

1 comment:

Anonymous said...

Paradokset e kollokotronit, Athina votonte Shqiperine ne NATO ndersa po ate ore ne Washington tregohen se si shkelen te drejtat e grekeve ne Shqiperi dhe grabiten pronat e vorio epirioteve. me mire ska ku shkohet, tregojani Karamanlis, Papandreut, Pangalos, Bakogianit Varvitsiotit e me gjere, se cfare gjeneroziteti perdorin qeveria shqiptare ndaj popullit te Himares. Hapni shtypin shqiptare sot dhe shikoni, a ka nje leksi per Greqine te thone shqiptaret "BRAVO ATHINA, NA DHATE VOTEN".
Mucua nga Lukovo