Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, March 14, 2009

Διώξεις κατά του Μπολάνου από τους Αλβανούς

www.elkosmos.gr


120309-mpolanosΔεν έχουν τέλος οι διώξεις κατά του Βασίλη Μπολάνου, Προέδρου της Ομόνοιας και δημάρχου της Χιμάρρας. Αλβανικό δικαστήριο, του επέβαλε ποινή ενός χρόνου φυλάκισης και πρόστιμο 38.000 ευρώ, γιατί το Δεκέμβριο του 2007, άλλαξε στην περιοχή ευθύνης του, όλες τις... πινακίδες οι οποίες ήταν γραμμένες στα αλβανικά, με δίγλωσσες, οι οποίες ήταν γραμμένες τόσο στα ελληνικά όσο και στα αλβανικά. Αυτό προβλέπεται εξάλλου από τις διμερείς συνθήκες. Αυτό όμως δεν πτόησε τη διεφθαρμένη αλβανική «Δικαιοσύνη», που καταδίκασε τον Βασίλη Μπολάνο για «κατάχρηση εξουσίας προς τέλεση παράνομης πράξης», ενώ τον καταδίκασαν και για το κυκλοφοριακό χάος που υποστηρίζουν ότι προκλήθηκε στην περιοχή από την αλλαγή των πινακίδων, κάτι που όπως αποφάνθηκαν, στοίχισε στο αλβανικό δημόσιο 170.000 ευρώ!

1 comment:

akroqeravnos said...

We ask from all of them who want to comment the behavior of the government Albanian against Bollano not to use a banal language