Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, March 24, 2009

Δελτίο Τύπου για την πρόταση καταδίκης του Βασίλη Μπολάνου

Wednesday, 18 March 2009 02:13 -
Άγιοι Σαράντα, 10/03/2009
Η πρόταση του εισαγγελέα της Αυλώνας, για την καταδίκη του Δήμαρχου της Χειμάρρας
και Γενικού Προέδρου της Δημοκρατικής Ένωσης Εθνικής Ελληνικής Μειονότητας «ΟΜΟΝΟΙΑ», προκαλεί το αίσθημα όλων των μελλών της Ελληνικής Μειονότητας στην Αλβανία.
Η Δικαστικές αρχές της Αυλώνας εδώ και πολλά χρόνια συνεχίζουν ένα κακόγουστο σήριαλ με επιθέσεις που έχουν στόχο όχι μόνο τον κ. Μπολάνο αλλά τον Ελληνισμό της Χειμάρρας και γενικότερα την Εθνική Ελληνική Μειονότητα στην Αλβανία. Είναι επιθέσεις κατά της δημοκρατίας, της ελεύθερης βούλησης των πολιτών και θίγουν το είδη πληγωμένο κύρος της δικαιοσύνης στη χώρα.
Λυπούμαστε βαθύτατα επίσης και για την μονόπλευρη στάση μερικών Αλβανικών μέσων ενημέρωσης, που όχι μόνο δεν παρέχουν σωστή πληροφόρηση, αλλά με την παραπληροφόρηση τους συσκοτίζουν το θέμα δημιουργώντας φαντάσματα.
Η απόλυτη σιωπή που τηρεί η Αλβανική Κυβέρνηση, παρ όλο που γνωρίζει την πραγματική διάσταση του θέματος, την καθιστά συνένοχη. Κατόπιν τούτου η «ΟΜΟΝΟΙΑ» στην επόμενη συνεδρίαση των οργάνων της που θα πραγματοποιηθεί άμεσα, θα επανεξετάσει το θέμα της στήριξης που παρέχει στην κυβέρνηση μέσω του ΚΕΑΔ.

No comments: