Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, March 23, 2009

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟY ΤΗΣ ΧΕΙΜΑΡΑΣ
Κολωνία, 20.03.2009ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΗΠΕΙΡΩΤΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟY ΤΗΣ ΧΕΙΜΑΡΑΣ
Tο Παγκόσμιο Συμβούλιο Ηπειρωτών Εξωτερικού(ΠΣΗΕ) καταγγέλλει τη νέα απόπειρα εκβιασμού των Αλβανικών Αρχών κατά του πολιτικού οργάνου της ελληνικής μειονότητας «ΟΜΟΝΟΙΑ» δια της πολιτικής δίωξης του Προέδρου της Βασίλη Μπολάνου, επειδή δήθεν ξεπέρασε τις αρμοδιότητες που είχε σαν δημοτικός άρχοντας και αφαίρεσε τις πινακίδες σήμανσης οδών στην περιοχή της Χειμάρας, επειδή δεν αναγράφονταν και στην ελληνική γλώσσα.
Το Παγκόσμιο Συμβούλιο Ηπειρωτών Εξωτερικού καταδικάζει τις μεθόδους αυτές των Αλβανικών Αρχών. «Τέτοιες συμπεριφορές σε βάρος της Ελληνικής Μειονότητας δεν οδηγούν πουθενά και μάλιστα από μια χώρα που θέλει να συνδεθεί με την Ευρωπαϊκή ΄Ενωση», τόνισε ο Πρόεδρος του ΠΣΗΕ κ. Χρυσόστομος Δήμου από την Αμερική όπου βρίσκεται και συνέχισε «Το Παγκόσμιο Συμβούλιο Ηπειρωτών Εξωτερικού βρίσκεται στο πλευρό του Δήμαρχου της Χειμάρας και Προέδρου της Ομόνοιας».
Καλεί δε την Αλβανική Κυβέρνηση να σταματήσει τις μεθόδους αυτές εκφοβισμού της Ελληνικής Μειονότητας και να σεβαστεί τα ανθρώπινα δικαιώματα.
Δημητριος Κουτουλας
Βοηθος γραματεαΠΣΗΕ- ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ, Oberstr. 117, 51149 Köln / Germany, E-Mail: typos@panipirotiki.eu

No comments: