Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, March 20, 2009

Bollano, "Omonia" deklaron rishikimin e koalicionit me PD ,

20 Mars 2009 (Koha jone)
SARANDE: Pas pretences se prokurorit te Vlores, i cili ka kerkuar denimin e kryetarit te bashkise se Himares, Vasil Bollano, "Omonia" ne Sarande ka dale me nje komunikate per shtyp, ne te cilen shprehet se ""Omonia" pas heshtjes se qeverise, ka per te rishikuar ceshtjen e mbeshtetjes qe i jep qeverise nepermjet PBDNJ".
Ne komunikate deklarohet se pretenca e prokurorit te Vlores, qe kerkon denimin e kryetarit te bashkise se Himares qe eshte edhe kryetar i Pergjithshem i Bashkimit Demokratik te Minoritetit Etnik Grek "Omonia", provokon ndjenjat e gjithe pjesetareve te minoritetit grek ne Shqiperi. Autoritetet e Gjyqesorit te Vlores prej disa vitesh vazhdojne nje serial qesharak, qe objekt ka jo vetem z. Bollanon por dhe komunitetin helen te Himares dhe minoritetin etnik grek ne Shqiperi, me ne pergjithesi. Perbejne sulme kunder demokracise, vullnetit te lire te qytetareve dhe cenojne kredibilitetin e traumatizuar te drejtesise ne vend. Shprehim njeheresh deshperimin tone per qendrimin e njeanshem te disa prej mjeteve te informimit ne Shqiperi, te cilat jo vetem nuk japin informacion te drejte, por me dezinformimin e tyre erresojne ceshtjen dhe krijojne fantazma. Heshtja absolute qe mban qeveria shqiptare, ndonese eshte ne dijeni te thelbit real te ceshtjes, e ben ate bashkefajtore.
Pas ketyre "Omonia" ne mbledhjen vijuese te organeve te saj qe do te mbahet shume shpejt, ka per te rishikuar ceshtjen e mbeshtetjes qe i jep qeverise nepermjet PBDNJ. Perfaqesues te "Omonia"-s deklarohen se per kryetarin jane te gatshem te rishikojne qendrimin ne mbeshtetje te qeverise se djathte.

No comments: