Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, May 29, 2009

Athina: Koalicioni me PS, e drejtë e PBDNJ-së

http://www.korrieri.com/Politike/1419.html

Thodhoros Kasimis tha se zgjedhja e koalicionit nga partia që drejton Vangjel Dule është e drejtë e saj. Kasimis shtoi se “minoriteti grek është promotor për integrimin e Shqipërisë në Evropë”. Diplomati grek përuron disa projekte zhvillimi të realizuara me financimin prej 600 mijë eurosh të dhëna nga Ministria e Jashtme greke

Bledar Shehu

GJIROKASTËR - Greqia zyrtare mbështet zgjedhjet e bëra nga lidershipi i PBDNJ-së, për koalicionet parazgjedhore në vend. Në mënyrë tejet diplomatike, zëvendësministri i Jashtëm i qeverisë së Greqisë, Thodhoros Kasimis, është shprehur se vendimi i partisë që përfaqëson minoritetin grek në Shqipëri për të hyrë në koalicion parazgjedhor me Partinë Socialiste, është një e drejtë që u takon drejtuesve të kësaj force politike.

“PBDNJ-ja është një parti politike, ndërkohë që minoriteti grek në Shqipëri për ne është diçka më shumë dhe në qoftë se këto zhvillime të PBDNJ-së bëhen për të pasur një gjendje të mirë të këtij minoriteti, atëherë do të ishte diçka e mirë”, është shprehur zëvendësministri i Jashtëm i Greqisë, në rrethin e Gjirokastrës. Deklaratat e diplomatit grek janë bërë pas interesimit të medias gjatë një turi takimesh dhe aktivitetesh që ai ka zhvilluar në jug të Shqipërisë. I pranishëm ditën e hënë në një tur takimesh në rrethin e Gjirokastrës, zëvendësministri i Jashtëm i qeverisë së Greqisë, Thodhoros Kasimis, e ka cilësuar minoritetin grek në Shqipëri si promotor për integrimin e Shqipërisë në Evropë.


Gjatë vizitës së tij, diplomati grek ishte i shoqëruar nga ambasadori shqiptar në Athinë, Vili Minarolli, si dhe nga drejtues të pushtetit vendor. Në aktivitetet e zhvilluara ka qenë i pranishëm edhe prefekti i Gjirokastrës, Spiro Ksera, ish-drejtues i PBDNJ-së në Gjirokastër, i shkarkuar vetëm pak ditë më parë, pikërisht atëherë kur emri i tij u përfshi në listat e deputetëve të Partisë Demokratike. Programi i vizitës së zëvendësministrit Kasimis përfshinte përurimin e disa projekteve të zhvillimit, të realizuara me fondet e Ministrisë së Jashtme greke në komunat e Dropullit të Sipërm, Dropullit të Poshtëm dhe komunën e Lunxhërisë në rrethin e Gjirokastrës. Këto projekte janë pjesë e financimit me vlera 600 mijë euro që Ministria e Jashtme e Greqisë ka bërë për ndërtimin e 36 rrugëve, urave, ujësjellësve etj., në rrethet e Sarandës dhe Gjirokastrës.


Gjatë takimeve me përfaqësues të pushtetit vendor dhe banorë të këtyre zonave, Kasimis ka pohuar se aktualisht marrëdhëniet shqiptaro-greke janë në fazën më të mirë të tyre, duke i vlerësuar këto marrëdhënie më tepër si vëllazërore, sesa institucionale. “Besoj se nuk kanë qenë asnjëherë kaq të mira marrëdhëniet shqiptaro-greke, që nuk janë vetëm institucionale, por janë vëllazërore”, ka pohuar zëvendësministri i Jashtëm i Greqisë, Kasimis. “Ne, - ka vijuar ai, - mbështetëm integrimin e Shqipërisë në NATO, mbështesim integrimin e Shqipërisë në Evropën e Bashkuar, forcojmë dhe mbështesim përpjekjet për zhvillimin e Shqipërisë në përgjithësi. Dua të theksoj se në 10-vjeçarin e fundit shoh një zhvillim shumë të madh në Shqipëri, shoh zhvillim dhe përparim”, ka pohuar ai.

No comments: