Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, May 20, 2009

Για την υποψηφιότητα του Βορειοηπειρώτη Λ. Δημητρίου

Άγιοι Σαράντα 18/05/2009

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Η Δημοκρατική Ένωση Εθνικής Ελληνικής Μειονότητας «ΟΜΟΝΟΙΑ», χαιρετίζει την υποψηφιότητα του συμπατριώτη μας κ. Λευτέρη Δημητρίου με το ψηφοδέλτιο της Νέας Δημοκρατίας στις επικείμενες ευρωεκλογές.

Μετά την απόδοση της Ελληνικής Υπηκοότητας, η Κυβέρνηση της Ελλάδος απέδειξε έμπρακτα τη διάθεση της να ένταξη τη βορειοηπειρωτική κοινότητα στην μεγάλη ευρωπαϊκή οικογένεια.

H Ομόνοια είναι Εθνική Οργάνωση και θεωρεί ότι όλα τα Ελληνικά κόμματα συμμαχούν μαζί της, στη διεκδίκηση των δικαίων του Βορειοηπειρωτικού Ελληνισμού. Η συμμετοχή των συμπατριωτών μας στα ψηφοδέλτια τους δεν αποτελεί μόνο δείγμα ένταξης της κοινότητας μας, αλλά και τη διάθεση τους ώστε τα θέματά μας να μεταφερθούν στα μεγάλα κέντρα των αποφάσεων.

Καλούμε όλους τους συμπατριώτες μας που συμμετέχουν ενεργά στους πολιτικούς σχηματισμούς του εξωτερικού, πέραν των πολιτικών πεποιθήσεων που πρεσβεύουν να μην ξεχνούν την ιδιαίτερη πατρίδα που προσμένει πολλά από αυτούς.No comments: