Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, May 26, 2009

Απολύσεις Ελλήνων ως πολιτικά αντίποινα


ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥΗ Δημοκρατική Εθνική Ελληνική Μειονότητα «ΟΜΟΝΟΙΑ», καταγγέλλει τις αναίτιες απολύσεις των συμπατριωτών μας, που έγιναν τις τελευταίες μέρες από δημόσιες θέσεις. Απολύσεις που συντελέστηκαν με κομματικά κριτήρια, αμέσως μετά την ανακοίνωση της συνεργασίας του ΚΕΑΔ με την σημερινή αντιπολίτευση.

Τέτοιου είδους συμπεριφορές δεν συνάδουν με την εικόνα που προσπαθεί να παρουσιάσει ο πρωθυπουργός, ούτε με τους στόχους που έχει η χώρα. Είναι συμπεριφορές από πρόσωπα ανεύθυνα και έξω από το κλίμα της εποχής, από πρόσωπα που διακατέχονται από αισθήματα εκδικητικότητας και αντιδημοκρατισμού.

Το θέμα αυτό μας απασχολεί σοβαρά, όπως και κάθε περίπτωση που θεωρούμε ότι αποτελεί διάκριση απέναντι στην εθνική ελληνική μειονότητα. Στα πλαίσια που ορίζει ο νόμος και οι διεθνείς συμβάσεις και πιστοί στον πολιτικό δρόμο για την κατοχύρωση των δικαιωμάτων μας κινούμαστε ενημερώνοντας παράλληλα και τον διεθνή παράγοντα.

Θέλουμε να πιστεύουμε ότι όλα αυτά δεν ξεκινούν από «ψηλά», αλλά από τοπικούς πολιτικάντηδες, που χρησιμοποιούν ξεπερασμένα όπλα σε έναν ανήθικο πόλεμο για εξουσία. Γι' αυτό καλούμε τον πρωθυπουργό της χώρας κ. Σαλί Μπερίσα να αναλάβει τις ευθύνες του.

Γραφείο Τύπου και Επικοινωνίας

No comments: