Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, June 18, 2009

Padi civile kundër firmës “Riviera”-KAKOME

Valadimir Kumi tek Libertas

“Ne kemi bërë një padi civile kundër firmës “Riviera” për administrimin e territorit. Para tri ditësh, është zhvilluar mbledhja e Këshillit Komunal të Lukovës, i cili në unanimitet të plotë ka vendosur ta autorizojë Komunën Lukovë për të ngritur një padi penale ndaj firmës “Riviera”, me akuzën e tjetërsimit të territorit, që është ligjërisht nën administrimin e komunës.

Kjo bëhet pasi në territorin e shpërndarë me ligjin 7501 (ku në kullotat dhe një pjesë të pyllit aktualisht vepron firma “Riviera”) i është njohur si pronë komunale Komunës Lukovë. Shkelja e këtij ligji përbën edhe thelbin e padisë sonë. Lidhur me vendimin e marrë dje në Gjykatën e Apelit, ne e prisnim prej kohësh që do të ishte i tillë. Ai bëhet për të justifikuar idenë e investimeve të huaja, edhe pse tashmë dihet publikisht se Kakomeja nuk bën pjesë në projektet e tyre. Kjo synon të ndjekë
politikën e faktit të kryer dhe unë deklaroj, në bazë të njohjeve të mia me situatën, se e gjithë jo
gjendje po dirigjohet nga njerëz shumë të afërt të Kryeministrit Berisha. Gjithashtu, dua të deklaroj se ka influencuar në mënyrë aktive edhe ministri i Drejtësisë, Enkelejd Alibeaj, në hedhjen e shortit për zgjedhjen e gjyqtarëve”.


FLET VLADIMIR KUMI

No comments: