Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, September 23, 2009

A nuk quhen barbare ata qe kane zaptuar me force toka dhe ngritur pallate ne pronen e tjetrit?

komenti i meposhtem eshte bere copy-paste nga:
https://www.blogger.com/comment.g?blogID=11266936&postID=7537378500440521790
(blogger "Perpjekja" i Fatos Lubonjes)


Anonymous
said...

class. Ndoqa debatin e fundit te Lubonjes ne TV Klan. Fatos, nuk terhiqet populli i Himares dhe i bregut nga vendosmeria e tij per te ruajtur ate qe e ka te shtrenjte, lirine dhe token. Po e provuan, ta dine mire se do ti rendoje keq shume keq.

Tjeter, e keni ndjekur debatin per enciklopedine (e Fyrom)? Opinionit shqiptar te semure i vjen keq se i quajne si barbare, qe kane zaptuar me force toka dhe territore te sllaveve ne shekullin e 16. Bukur shume, po ketej nga "shqiperia evropiane" qe malesoret tane sypatremnbur zaptuan nga 1991 gjithe Shqiperine? Tiranen, Korcen, Vloren Durresin dhe deri ne Sarande, kete te fundit e pushtuan dy here duke ngritur me qindra gradacela pa vlere. Po keta nujk jane barbare dhe pushtues qe kane ngritur 300 mije kasolle pa leje ne token e tjetrit?

Fatos ka ardhur koha qe forumi per demokraci te filloje prape i dashur. Nje ekspert i huaj qe kishte vezhguar votimet e fundit, u shpreh se ne kompjuterat e zgjedhjeve jane te regjistruar te gjitha votat, ndersa tjeter jane shkruasr ne procesverbalet e partive. Me thuaj deri kur do te ecet keshtu, pa votime te lira qe kur eshte formuar ky palo shtet.

No comments: