Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, October 06, 2009

Νίκος Δένδιας με καταγωγή από τους Δρυμάδες -η μοναδική έδρα που έλαβε η Νέα Δημοκρατία στο νησί των Φαιάκων


Φίλες και φίλοι,

Η κρίση της Κερκυραϊκής Κοινωνίας έχει εκφραστεί στα ψηφοδέλτια των οποίων η καταμέτρηση μόλις ολοκληρώθηκε.

Οφείλουμε κατ’ αρχήν όλοι να ευχηθούμε καλή επιτυχία στη Νέα Κυβέρνηση, στον Γιώργο Παπανδρέου και στη συνάδελφο, την κα Γκερέκου, καθώς επίσης και τον κ. Μπάμπη Χαραλάμπους.

Στην Κέρκυρα κατά το διάστημα που πέρασε έγιναν πολλά και σημαντικά και προγραμματίσθηκαν ακόμη περισσότερα ώστε ο τόπος να ολοκληρώσει τις απαραίτητες υποδομές, για να πορευθεί με αξιώσεις στον 21ο αιώνα.

Ελπίζω ότι η νέα Κυβέρνηση θα φανεί προς την Κέρκυρα, τους Παξούς και τα Διαπόντια Νησιά το ίδιο στοργική.

Όσον αφορά τη Νέα Δημοκρατία, θέλω να ευχαριστήσω για την πρωτοφανή εμπιστοσύνη στο πρόσωπό μου και θέλω να διαβεβαιώσω τους ψηφοφόρους και τα στελέχη της Μεγάλης Φιλελεύθερης Παράταξης, ότι γρήγορα θα πορευθούμε και πάλι μπροστά.

Φιλικά
Νίκος Δένδιας
Βουλευτής Ν. Κέρκυρας

1 comment:

Anonymous said...

Nje figure e shquar me origjine nga Dhermiu eshte Jeorgios Ralis, kryeminister i Greqise ne 1980-81. Ai i zbuloi rrenjet e veta mbas 1990 pas nje udhetimi te gjate ku gjeti prova bindese se babai i tij ishte nga dhermiu.

Rallis was brought in a family which descended from an old political family. His maternal grandfather, Georgios Theotokis, was four times Prime Minister of Greece, between 1901 and 1907.