Friday, October 16, 2009

Dule, Berishës: "Regjistroni popullsinë sipas fesë, gjuhës dhe etnisë"

Deputeti i PBDNJ-së, Vangjel Dule, kritikoi dje qeverinë se nuk respekton të drejtat e minoriteteve. Gjatë diskutimit të lirë në Kuvend, deputeti Dule theksoi se kjo qeveri nuk ka realizuar "alfën" e procesit për mbrojtjen e minoriteteve, ashtu siç e kërkojnë konventat ndërkombëtare. Mosrespektimi i këtyre të drejtave, theksoi Dule, konstatohet qartë te regjistrimi i popullsisë. Dule kërkoi që krahas gjeneraliteteve të tjera, minoritetet të deklarojnë edhe përkatësinë e tyre etnike, gjuhën amtare dhe besimin fetar. Sipas tij, kjo gjë në kundërshtim me çdo vend tjetër të ish-bllokut komunist nuk është bërë në Shqipëri.


Më pas, deputeti Dule ka specifikuar se kjo qeveri që ka prioritet integrimin europian, zbon nga administrata çdo ditë pjesëtarë etnikë grekë. Kjo, sipas tij, bëhet vetëm e vetëm se përfaqësues të këtij komuniteti nuk janë anëtarë të PD-së apo se nuk pranojnë t‘i bëjnë shërbime një anëtari të kësaj qeverie. "Këto nuk janë praktika europiane, nuk janë sinqeritete dhe nuk mund t‘i shërbejnë kauzës në të cilën të gjithë jemi të angazhuar", u shpreh deputeti i PBDNJ-së, Vangjel Dule. Por, pas shqetësimit të ngritur nga kryetari i PBDNJ-së në sallën e Kuvendit, i menjëhershëm ishte reagimi i Kryeministrit Berisha, i cili i dha një përgjigje pozitive shqetësimit të Dules.

Duke iu drejtuar në mënyrë të veçantë deputetit, Kryeministri Berisha deklaroi se ai do të plotësojë kërkesën e tij, duke shënuar pranë gjeneraliteteve edhe besimin fetar, gjuhën dhe përkatësinë etnike gjatë regjistrimit të popullsisë. "Lidhur me regjistrimin e popullatës ke mbështetjen e plotë të Kryeministrit dhe të garantoj si çdo qytetar i këtij vendi me gjithë ekzistencën e disa rekomandimeve ndërkombëtare që regjistrimet të mos bëhen siç kërkoni ju, unë ju premtoj se në regjistrimin e popullsisë që do bëhet nga kjo qeveri, çdo qytetar të ketë të drejtën të shënojë gjuhën, përkatësin etnike, besimin fetar dhe këtu nuk do të ketë asnjë pengesë", u shpreh Kryeministri Berisha.

(Gazeta Shqip)

5 comments:

Anonymous said...

dhe debati mes himaroteve le te vazhdoje.....

Kyritsi, jam nga vunoi, nje nga me te hershmit e shoqates bregdeti ne Tirane. Mesa duket nuk je shume i informuar cfar behet ne Himare. Ne korrik te 2008, te gjitha shoqatat himariote greqi dhe shqiperi, bene protesten e madhe ne Himare dhe u vendos qe brenda muajit dhjetor 2008 te beheshin gati te gjitha tapitete firmosura nga bashkia e himares. kjo nuk u be, ishte premtim dhe detyre e Kryetarit te Bashkise. Tani ndodhemi ne te njejten faze si dikur 20 vjet me pare. z. Bollano e zgjodhem edhe ne bile ne Tairane organizuam tryezen e rumbullakte Dh. llazari perball V. Bollanos. Te dy ishin anetare te komunitetit himariot njeri president i omonia. Nuk e di ne se je i qarte deri ketu. Duke lene konsumin e pushtetit qe per mua Bollano ka 7 vjet ne pushtet, vijme te bejme llogarite: por po ku jemi? dhe ne se do me thuash se je me hellen se une nga "vunoi", do me shpjegosh pse Bollano u terhoq kur kerkoj qe marveshja stabilizim asocim me evropen, te mos ratifikohej nga Greqia ne se nuk jepen te drejtat te cilat i parashkroi mjaft kiarte??? Pas nje presioni nga p[olitikanet shqiptare, ai u terhoq duke mohuar ate ckishte thene! Te duket e drejte kjo? Sa per dijeni meqenese edhe ti e ke jo anonim emrin dhe ke personalitetin tend, une po te them se jam nga Sheti te Vunit. ne 2007 ne si shopqate bregdeti mbyllem rrugen ne Palase per te cilen atje poshte po grabitet toka keto dite, mes pleqsh te ardhur me autobus, policet e vlores na rahen, por nuk pame asnje ndihme nga njerezit e Bollanos. Ndersa tani po bejne sehir himariotet e Bollanos se si Kakomea po shnderohet ne nje pushtim te plote dhe kapitullim te himares. dy vjet me pare erdhen cunat nga himara ndihmuan niviciotet, tani jane "indiferente". Pse, pse, pse???

Anonymous said...

Desheroj te bej nje sqarim lidhur me komentuesin e siperm meqe koncidon qe te jem me prane Himares se sa z. Qyritsi.
Aktiviteti i Bollanos per kthimin e pronave mendoj se eshte per tu lavderuar. Ne te gjitha protestat e organizuara per kthimin e pronave duke perfshire dhe dy konferencat panhimarjote (tek e fundit ishte dhe presidenti) Bollano ka mbeshtetur fuqishem versionin e kthimit te pronave pronareve te ligjshem. Por pengesa eshte vete shteti shqiptar i cili ne legjislacionin e tij ka pikerisht te kunderten. Dhe Bollano nuk mund te leshoje tapi ne kundershtim me ligjin, bile as ne perputhje me ligjin. Ato leshohen nga organet kompetente perkatese.

Taktikisht Bollano si kryetar i Omonias ka bere presion ndaj qeverise greke per te kushtezuar neneshkrimin e marreveshjes per stabilizim asocijim me plotesimin e disa kushteve per minoritetin. Dhe kete e tregon dhe deklarata e Omonias pikerisht disa dite para se marrevehja te neneshkruhej. Vete shoqata e Himares, me mbeshtejen e drejtperdrejte edhe te Bollanos protestoi para parlamenti grek ndersa ishte ne proces neneshkrimi i marreveshjes duke kerkuar shtyrjen e neneshkrimit ose te pakten dhenien e garancive me shkrim per plotesimin e kerkesave ku perfshihej si kryesore ajo e kthimit te prones pronareve te ligjshem.
Pra deri ketu nuk mund te qortojme Bollanon. Por Qeveria greke ka programin e vet te politikes se jashtme dhe politike-beresit greke me se pari shikojne interesat afat gjata te shtetit grek e cila eshte ne daren e problemeve Qipro-turke, probleme me Fyrom, pozicionimin e Greqie si nje force promotore ne ballkan etj. Duket se midis varianteve te mundeshme te politikave ka fitur varianti i neneshkrimit te mareveshjes duke konsideruar qe bisedimet per obligimet e Shqiperise zhvillohen me efektive duke e pasur Shqiperine me prane komuniteit europian se sa duke e refuzuar ate.
Por edhe europa faktikisht duket se e ka varrosur ceshtjene pronave duke e shikuar si chestje administrative te shqiperise
Mendoj se ceshtja e pronave varet nga vendosmeria e himarjteve (flas gjithe zona). Po te shikojne rastet nderkombetare, Cifutet arriten te krijojne shtetin e tyre pas afro 2000 vjetesh. Por gjithmone kane besuar dhe luftuar per te drejten e tyre. Pra ne se Bollano nuk ka me fuqi motorike per te udhehequr kete lufte te drejte, mendoj se himares nuk i mungojne burrat e mencur e as trimat.

Kyritsis said...

nuk e di perse ke pershtypjen se Kyritsi nuk qenka i mireinformuar?! e bej pyetjen pasi nuk kuptoj se cfare ka te re ne ato qe po thua. nejse.. nese me te vertete nuk une jam i mireinformuar, me shkrimin tuaj ketu siper, mund te them se bota ime e keqinformimit mbeti po ajo. perse e them kete? per fakin se po e parashtroni diskutimin ne menyre paksa konfuze, ku nuk kuptohet se ku qendron thelbi i asaj qe mbroni apo kundershtoni. le ti marim gjerat me radhe; sipas jush, shoqatat himariote ne Greqi e Shqiperi u mblodhen dhe vendosen qe brenda muajit dhjetor 2008 te beheshin gati te gjitha tapite te firmosura nga bashkia e Himares??!! mund te me thoni zoteri se mbi cbaze ligjore ju e shtroni kete lloj vendimmarrje? ndoshta vertete qenkam i keqinformuar, po iu po e thjeshtoni shume nje problem kaq te madh me nje vendim te thjeshte shoqatash. mund te me thoni se perse ia kerkonit tapite kryetarit te bashkise? me korrigjo nese gabohem, po me sa di une, bashkia nuk ka asnje te drejte ligjore te shperndaje tapi. mund te me thoni gjithashtu se ne cmenyre ose me cfare ligji i kerkonit ju ndarjen e tapive, me 7501 apo himarioti te mare token e vet? te paren me duket ne kemi 20 vjet qe e kundershtojme, ndersa e dyta, ne kushtet aktuale, mund te verifikohet vetem nese vendosim nje postobllok ne Llogara.
Ju lutem te jepni pergjigje pasi nese pretendoni se ishit te qarte, pergjigja eshte "JO" nuk ishit fare i qarte dhe nuk ma mer mendja se me paqartesi te tilla ne diskutime elementare mund te shkoni me tej ne analiza mbi konsumin e pushtetit, pasi do te tingellonin thjesht si nje deshire per rezim nga pushteti i kryetarit te bashkise per motive absolutisht te dyta e personale dhe aspak parimore. madje nje qendrim i tille, do te vinte ne dyshim dhe integritetin e shoqates bregdeti ne rast se pretendimi juaj se e perfaqesoni, vertetohet.
se dyti.. ajo qe ju po e komentoni si terheqje te Bollanos nga kerkesa per mosratifikimin e mareveshjes nga Greqia, nuk besoj se ka ndonje valence as ne temen e diskutimit tone dhe as ne bindjet e Bollanos. mujnd tiu them vetem nje gje: "kush ka bythe te bej deklarata te forta, e ka ate edhe per ti rifolmuluar ato politikisht". e thene kjo, mesazhi qe dha Bollano me ate deklarate besoj se e beri fuqishem detyren e vete dhe shkoi atje ku duhej te shkonte. se sa ndikoi kjo ne vendimmarje, eshte nje diskutim shume me i holle se kaq dhe besoj jashte aftesive tona per ta analizuar.
se treti.. nese me flet per presione mbi Bollanon dhe terheqje te ipotezuara, mund tiu them me garanci te plote se ju nuk dini asgje per sa presion ka mbi Bollanon dhe rjedhimisht nuk mund te flisni per qendrueshmerine e tij ndaj presioneve. nese do te kem rastin te flasim ne privat, do te bindeni se Bollano u ka qendruar presioneve ne menyre gati heroike. per momentin kujto vetem faktin qe eshte ai i denuar dhe i persekutuar nga gjykatat shqiptare dhe jo ti e une qe i pergjigjemi njeri tjetrit nga shtepite tona te ngrohta.
se katerti... per kontributin e Bollanos ne mbrojtje te pronave tona, besoj se te eshte pergjigjur qarte komentuesi siper meje. gjithashtu te pergjigjet qarte dhe vete situata ne Himare, ku pavaresisht problematikave qe jane jashte kapacitetit bashkiak, asnje pellembe toke nuk eshte pervetesuar dhe kudo ku ka pasur perpjekje per ta bere kete, Bollano ka qene nje pengese e pakapercyeshme.edhe per Kakomene, te jesh i sigurte se nuk eshte thene fjala e fundit dhe djemte e Himares nuk i kane qendruar kurre indiferente. eshte vogelsi nga ana juaj nese e pretendoni nje gje te tille, pasi djemte e Himares jane te denuar ne tufe nga gjykata e Vlores, bashke me kryetarin e bashkise. po ta beje une nje pyetje zoteri; pse nuk ndermerrni ju si shoqate, per vete profilin qe keni, nje aksinon per te mbledhur leke per keta djem te Himares dhe Nivices qe jane akoma duke paguar me mijera euro neper avokate per probleme qe jane te te gjithe neve? Perse nuk hapni nje llogari bancare dhe gjithesecili prej nesh te kontriboje me aq sa mundet, te pakten per shpenzimet neper avokate per ta? do ishte minimumi per nje shoqate si ju.

Anonymous said...

Te besh numerim popullsie ashtu sic e kerkon deputeti Vangjel Dule prej 10 vjetesh, eshte njesoj sikur tja futesh vetes, prandaj edhe Berisha e mirepriti kete. Kur ne ate palo shtet nuk behen zgjedhje politike qe kur ka lindur Haxhi Qamili, cpret te besh numerimi popullksie me terroristat e islamit dhe te Al kaedes atje??? Ji ne vete Kirie Dule????

Gruan e Pirro Dhimes e Ka Qi 73% e Greqise said...
This comment has been removed by a blog administrator.