Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, November 17, 2009

Ένας αναγνώστης μας γράφει ...

Γεια σου Ακροκεραύνιε,
aπό το όνομα Ακροκεραύνιος και μόνο φαντάζομαι πως είσαι από τη Χιμάρα. Και εγώ από εκεί είμαι. Αν και δε σε γνωρίζω προσωπικά διαβάζω τακτικά το
blog σου και το όνομα σου είναι πολύ γνωστό σε αυτούς που ασχολούνται φανατικά με την Χιμάρα όπως εγώ. Άλλωστε είμαι γραμμένη στις τροφοδοσίες του blog σου εδώ και δυο χρόνια.

Τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ έχω ένα πρόβλημα. Θέλω τον τουριστικό οδηγό της Χιμάρας που έχεις κάνει upload στο scribd. Έκανα subscribe (username autochthon) μόνο για να το κατεβάσω αλλά τίποτα. Μήπως μπορείς να μου το στείλεις με e mail η να μου πεις που θα το βρω? Δεν πρόκειται να τον δημοσιεύσω κάπου, είναι άπλα και μόνο για δική μου προσωπική χρήση.

Σε παρακαλώ απάντησε μου ούτος η άλλος για να ξέρω τι να κάνω. Σε ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.
Β. Α


Αγαπητή πατριώτισσα,
αν και παρακολουθούμε και εμείς το SCRIBD, δεν έχουμε γνώση ποίος πρόβαλε το Τουριστικό οδηγό στο SCRIBD. Μπορείτε ωμός να το βρείτε από τη διεύθυνση:

http://www.himaraunion.com/tourism

No comments: