Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, January 07, 2010

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΥΠΟΥ:ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ “OMONOIA”

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ “OMONOIA”
BASHKIMI DEMOKRATIK I MINORITETIT ETNIK GREK “OMONIA”
DEMOCRATIC UNION OF GREEK MINORITY IN ALBANIA “OMONOIA”

Άγιοι Σαράντα 05/01/2010

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΥΠΟΥ


Στέλνοντας τις θερμότερες ευχές σε όλο τον κόσμο για το νέο έτος, ευχόμαστε τα καλύτερα και σε κάθε Έλληνα της Βορείου Ηπείρου. Οι σύγχρονες εξελίξεις απαιτούν όλοι μας να συμπορευτούμε, υπερνικώντας τις προσωπικές αδυναμίες και τα πάθη μας, για να οδηγηθούμε με κοινή προσπάθεια σε δημιουργία, πρόοδο και προκοπή.

Ανακοινώνουμε προς όλα τα μέλη και τους φίλους της Ομόνοιας, ότι τις προσεχείς ημέρες θα πραγματοποιηθούν η εξής εκδηλώσεις.

1. Την Κυριακή 10 Ιανουαρίου, στην Δερβιτσιάνη, θα πραγματοποιηθεί η καθιερωμένη επέτειος της Ιδρύσεως της Ομόνοιας (11 Ιανουαρίου 1991). Αμέσως μετά τη Θεία Λειτουργία και το Μνημόσυνο των στελεχών που απεβίωσαν, οι εκδηλώσεις θα λάβουν χώρα στο Πολιτιστικό Μέγαρο Δερβιτσιάνης όπου θα γίνει και η κοπεί της παραδοσιακή βασιλόπιτας.

2. Στα πλαίσια της αναδιοργάνωσης της Ομόνοιας, ο Γενικός Πρόεδρος και μέλη του Γενικού Προεδρείου, θα πραγματοποιήσουν συναντήσεις με τα μέλη της Οργάνωσης στις Ελληνικές Επαρχίες όπου θα παρουσιαστεί το νέο Σχέδιο Καταστατικού που προτάθηκε από την Επιτροπή Καταστατικού. Η συναντήσεις θα είναι ανοιχτές και θα πραγματοποιηθούν με το ακόλουθο πρόγραμμα.

· Την Πέμπτη 7.01.2010 και ώρα 17.00 στην πόλη του Δελβίνου
· Την Παρασκευή 8.01.2010 και ώρα 18.00 στο Φοινίκη
· Το Σάββατο 9.01.2010 και ώρα 18.00 στο Αλύκο
· Από τις 11 μέχρι τις 15 Ιανουαρίου θα πραγματοποιηθούν συναντήσεις με φορείς και συλλόγους στον Ελλαδικό χώρο.
· Το Σάββατο στις 16 Ιανουαρίου, ώρα 16.00, στην πόλη των Αγίων Σαράντα και αμέσως μετά την εκδήλωση θα γίνει η κοπή της βασιλόπιτας για το Παράρτημα Αγίων Σαράντα.
· Οι συναντήσειςστις άλλες περιοχές θα ανακοινωθούν με σχετική ανακοίνωση

Γραφείο Τύπου και Επικοινωνίας

No comments: