Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, January 05, 2010

Papandreou : Rapid integration of the West Balkans in th Printe EU achievable


http://glassrbije.org/E/index.php?option=com_content&task=view&id=9580&Itemid=26

January 4, 2010

ImageGreek Prime Minister and Minister of Foreign Affairs Jorgos Papandreou said in Belgrade today that the year 2014 is a target year for all the West Balkan countries to join the European Union. At the ambassadorial conference in the Serbian capital, Papandreou said that the West Balkans must take major steps forward and relieve the region of the burden of wars and conflicts of the past. Reminding that Greece has launched an initiative for all countries in the region to become full EU member states on the hundredth anniversary of the beginning of the First World War, Papandreou said that the goal is achievable. He pointed out that EU membership implies peaceful resolution of conflicts, respect of human and minority rights and the fight against illegal migration, organized crime and corruption. Speaking of the status of Kosovo, the Greek Prime Minister stated that it is a complex issue and emphasized that Athens supports the solution based on the UN Charter and international law. Papandreou reiterated that Greece supports the position of the Belgrade authorities that succeeded in having the UN General Assembly request an advisory opinion from the International Court of Justice on the legality of unilaterally proclaimed independence of Kosovo.

No comments: