Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, December 31, 2009

ΕΡΩΤΗΣΗΠΡΟΣ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ

ΘΕΜΑ: ΤΟ ΑΛΒΑΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΧΙΜΑΡΑΣ

Ο Αλβανός εισαγγελέας της Αυλώνας άσκησε δίωξη για «κατάχρηση εξουσίας» κατά του Έλληνα Δημάρχου της Χιμάρας Βασιλείου Μπολάνου. Οι προβλεπόμενες ποινές με βάση το αλβανικό δίκαιο προβλέπουν πολυετή φυλάκιση και υψηλό χρηματικό πρόστιμο. Ο Δήμαρχος της Χιμάρας αντιστέκεται με όλες του τις δυνάμεις για την προστασία της γης και της περιουσίας των Ελλήνων της Βορείου Ηπείρου, αλλά και για την γενικότερη εθνική, θρησκευτική και πολιτισμική προστασία των Βορειοηπειρωτών.

Είναι σαφές πως πρόκειται για μια ξεκάθαρα πολιτική δίωξη με κατασκευασμένες κατηγορίες, η οποία έρχεται να προστεθεί σε άλλες παρόμοιες διώξεις εναντίον των Ελλήνων Βορειοηπειρωτών τόσο από το αλβανικό κράτος όσο και από αλβανικούς παρακρατικούς μηχανισμούς οι οποίοι από κοινού τρομοκρατούν την ελληνική εθνική μειονότητα της Βορείου Ηπείρου.

Συνεπώς ερωτάται ο αρμόδιος Υπουργός,

Α)Πως προτίθεστε να συμπαρασταθείτε στον Δήμαρχο Χιμάρας, και να τον προστατέψετε από τις διώξεις και την τρομοκρατία που δέχεται από τους Αλβανούς;

Β) Σκοπεύετε να ασκήσετε πιέσεις στην αλβανική κυβέρνηση έτσι ώστε ο χώρος όπου κατοικεί η ελληνική εθνική μειονότητα στην Βόρειο Ήπειρο να αποκτήσει θεσμικά ένα σημαντικό βαθμό αυτοδιοίκησης έτσι ώστε να θωρακιστεί απέναντι στις αλβανικές μεθοδεύσεις;

Αθήνα 14.12.09

Οι ερωτώντες Βουλευτές

Αθανάσιος Πλεύρης, Βουλευτής Α’ Αθηνών

Σπυρίδων-Άδωνις Γεωργιάδης, Βουλευτής Β’ Αθηνών

No comments: