Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, February 05, 2010

Ta Nea: Ne votimet e ardheshme 160 000 Homogjene qe marrin shtetesine greke se shpejti
click in the figure to increase it.
Projektligji qe u depozitua ne parlamentparashikon:
Te jepet nenshtetesia gre se 500.000 emigrante te lishshem (160 homogjene)
dhe per 250 000 femije emirantesh te lindur ne greqi

Sipas ta Nea, projektligji qe u depozitua ne parlament ditet e fundit parashikon dhenien e shtetesise dhe nga keta marrin pjese ne zgjedhjet e ardheshme sipas ketyre kategorive:
a) 160.000 me leternjoftim special te homogjeneve nga shqiperia(karte homogjeni
b) 62.000 me leje qendrimi me afat te pakufizuar ose leje dhjetevjecare

c) 3000 homogjene nga vende te ndryshme

d) 130 -emigrante shumevjecare ne greqi
e) 14 000 me leje qendrimi pesevjecare (shumica e tyre shqiptare)
d) 1000 prinder te femijeve te lindur ne greqi
e) 1000 persona qe kane kerkuar azil politik
f) ....

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4558990

1 comment:

Anonymous said...

Si e kuton qeveria shqiptare regjistrimin