Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, March 17, 2010

Οι τελικές αλλαγές στο φορολογικό

ΓΗ: http://hellas-macedonia-thessaloniki.blogspot.com/

eforia_mΟκτώ νέα φορολογικά κλιμάκια, αλλαγή του καθεστώτος συλλογής αποδείξεων και επιβολή φόρου 20% στην εκκλησιαστική περιουσία, εισάγει το νέο φορολογικό νομοσχέδιο, το οποίο αναμένεται να κατατεθεί στο σύνολο του, την Πέμπτη στη Βουλή. Το νέο φορολογικό νομοσχέδιο συνδέει άμεσα το αφορολόγητο όριο των 12.000 ευρώ για όλους τους φορολογούμενους με τη συγκέντρωση αποδείξεων. Για εισοδήματα μέχρι 12.000 ευρώ οι αποδείξεις που πρέπει να προσκομίσουμε στην εφορία πρέπει να αντιστοιχούν στο 10% των εισοδημάτων. Για μεγαλύτερα εισοδήματα προβλέπεται συντελεστής 30%. Αποδείξεις υποχρεούνται να εκδίδουν και τα πρατήρια υγρών καυσίμων, τα περίπτερα, τα ταξί καθώς και οι πωλητές των λαϊκών αγορών.

Τι αλλάζει και τι προστίθεται

Το δρόμο για τη Βουλή παίρνει αυτή την εβδομάδα το φορολογικό νομοσχέδιο σύμφωνα με το οποίο καθιερώνεται ενιαία φορολογική κλίμακα για μισθωτούς και ελεύθερους επαγγελματίες, με:

 • αφορολόγητο όριο 12.000 ευρώ
 • ανώτατο συντελεστή 45% για τα εισοδήματα άνω των 100.000 ευρώ &
 • φοροελαφρύνσεις από 10 έως 340 ευρώ για φορολογουμένους με ετήσιο εισόδημα έως 40.000 ευρώ
 • επιβαρύνσεις έως 1.350 ευρώ για εισοδήματα από 40 έως 100 χιλιάδες ευρώ

Οι συντελεστές φόρου που καθιερώνονται κυμαίνονται από 18 έως 45%.

Από την 1 Ιανουαρίου 2011 εισάγεται ο λογιστικός προσδιορισμός για όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες όπως οι ιδιοκτήτες ταξί, φορτηγών ΔΧ, ενοικιαζόμενων δωματίων, κάμπινγκ, βενζινάδικων, περιπτέρων, πρακτορείων ΠΡΟΠΟ, οι λιανοπωλητές, οι αρχιτέκτονες και οι πολιτικοί μηχανικοί.

Στο νομοσχέδιο προβλέπεται σταδιακή μείωση του φόρου στα μη διανεμόμενα κέρδη των επιχειρήσεων από το 25% στο 20%.

Ταυτόχρονα προβλέπεται:

 • φορολόγηση των μπόνους με συντελεστή 90%
 • των παροχών σε είδος προς εταιρικά στελέχη ως εισόδημα
 • κατάργηση χαριστικών φοροαπαλλαγών στις επιχειρήσεις.
 • επαναφορά των τεκμηρίων διαβίωσης για τον προσδιορισμό του εισοδήματος

Φόρο κατοχής μεγάλης ακίνητης περιουσίας με:

 • ατομικό αφορολόγητο 400.000 ευρώ και
 • συντελεστές από 0,1% έως και 2% για πολύ μεγάλες περιουσίες προβλέπει το νομοσχέδιο αντικαθιστώντας το Ενιαίο Τέλος Ακινήτων.

Επιβάλλεται φόρος:

 • 20% στα έσοδα από εκμετάλλευση της ακίνητης περιουσίας της εκκλησίας
 • 5% σε δωρεές ακινήτων και
 • 10% δωρεές μετρητών

Επίσης αυξάνεται από 3% σε 15% η φορολογία των ακινήτων off shore εταιρειών. Με φόρο 15% επί της αντικειμενικής αξίας θα επιβαρύνονται οι ιδιοκτήτες ακινήτων που τα έχουν περάσει στο όνομα offshore επιχειρήσεων.

Τι ισχύει με τις αποδείξεις

Με την κατάθεση του νομοσχεδίου ξεκαθάρισε και το τοπίο για τις αποδείξεις που χρειάζονται οι πολίτες ώστε να κερδίσουν τη φοροαπαλλαγή των 6.000.

Για εισοδήματα έως 6.000 ευρώ δεν απαιτούνται καθόλου. Για εισοδήματα έως 12.000 οι αποδείξεις που πρέπει να προσκομίσουμε στην εφορία είναι 10% των εισοδημάτων, και για εισοδήματα πάνω από 12.000 ευρώ -αφού αφαιρεθούν τα πρώτα 12.000- προβλέπεται συντελεστής 30%.

Έτσι ενδεικτικά για εισόδημα 12.000 χρειάζονται αποδείξεις 1.200 ευρώ, για 24.000 αποδείξεις 4.800, για 30.000 αποδείξεις 6.600 κα για 40.000 αποδείξεις 9.600.

Ταμειακές μηχανές υποχρεούνται να έχουν όλες ανεξαιρέτως οι επιχειρήσεις και οι επιτηδευματίες. Στον κανόνα αυτό υπάγονται, και τα πρατήρια καυσίμων, τα περίπτερα, τα ταξί, οι πωλητές των λαϊκών αγορών.

Όταν οι αποδείξεις είναι λιγότερες από τις απαιτούμενες ο φορολογούμενος επιβαρύνεται με ποσοστό φόρου ίσο με το 10% του ποσού των αποδείξεων που του υπολείπεται.

Οι έλεγχοι για τους φοροφυγάδες εντατικοποιούνται. Ήδη τις τελευταίες ημέρες οι μηχανισμοί του Υπουργείου Οικονομικών εντόπισαν πάνω από 500 επιχειρήσεις που δεν έκοβαν αποδείξεις.

Με το νομοσχέδιο:

 • συστήνεται εξειδικευμένη υπηρεσία στην ΥΠΕΕ, για τη "επώνυμη φοροδιαφυγή»
 • συντομευουν οι προθεσμίες επιβολής προστίμων
 • θα διεξάγονται ηλεκτρονικές διασταυρώσεις
 • θα δίνεται φορολογική αμνηστία σε όσους αποκαλύπτουν διαφθαρμένους δημόσιους λειτουργούς & θα διενεργειται ελεγχος των συναλλαγών με εταιρίες offshore.

No comments: