Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, March 30, 2010

Omonia: ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (greek and albanian version)

post by [perdikis@otenet.gr]

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ “OMONOIA”
BASHKIMI DEMOKRATIK I MINORITETIT ETNIK GREK “OMONIA”
DEMOCRATIC UNION OF GREEK MINORITY IN ALBANIA “OMONOIA”
Άγιοι Σαράντα 28/3/2010

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ


Η βεβήλωση της Ελληνικής σημαίας και τα ανθελληνικά συνθήματα που ακούστηκαν έξω από την Ελληνική Πρεσβεία στα Τίρανα και σε άλλες Αλβανικές πόλεις είναι ενέργειες τόσο παράλογες και σκοταδιστικές, όσο και τα ρατσιστικά συνθήματα που ακούστηκαν από μεμονωμένα άτομα κατά τη διάρκεια των εορταστικών εκδηλώσεων της Εθνικής Επετείου στην Αθήνα. Είναι ενέργειες που προκαλούν τα αισθήματα όλων των υγιώς σκεπτόμενων πολιτών, Ελλήνων και Αλβανών. Είναι ενέργειες από ανεύθυνα άτομα που επιδιώκουν την αποσταθεροποίηση.
Καταδικάζουμε επίσης την συμμετοχή 2 μελών του Αλβανικού Κοινοβουλίου σε αυτές της εκδηλώσεις. Ενώ στην Ελλάδα τα ρατσιστικά συνθήματα καταδικάστηκαν σύσσωμα από τον πολιτικό κόσμο και οι υπαίτιοι του επεισοδίου απολογούνται στα αρμόδια κρατικά όργανα, στην Αλβανία οι ρατσιστικές-ανθελληνικές εκδηλώσεις οργανώνονται από μέλη του αλβανικού κοινοβουλίου.
Τα σύμβολα όλων των εθνών είναι ιερά και δεν μπορεί κανείς να τα βεβηλώνει. Καλούμε την Αλβανική δικαιοσύνη να δείξει την ανάλογη ευαισθησία που επιβάλλεται, άλλωστε από το σύνταγμα και τους νόμους ώστε οι υπαίτιοι να οδηγηθούν στη δικαιοσύνη.

Γραφείο Τύπου και Επικοινωνίας

Përdhosja e flamurit grek dhe parrullat anti-greke që u dëgjuan jashtë ambasadës greke në Tiranë dhe qytetet e tjera shqiptare janë veprime absurde dhe obskurantiste ashtu si dhe dhe parullat raciste prononcuar nga disa individë gjatë festimeve të përvjetorit të pavarësisë në Athinë. Janë veprime që shkaktojnë indinjimin e gjithë qytetarëve me konceptim normal, qofshin grekë apo shqiptarë. Janë veprimet të papërgjegjshme të njerëzve që kërkojnë destabilizim.
Ne gjithashtu dënojnë pjesëmarrjen e 2 anëtarëve të Parlamentit shqiptar në këto ngjarje. Ndërsa në Greqi sloganet raciste u dënuan nga e gjithe sfera politike dhe përgjegjësit e incidentit po japin llogari në organet kompetente, në Shqipëri demonstrimet anti-greke organizohen nga deputetë të parlamentit shqiptar.

Simbolet janë të shenjta për të gjitha kombet dhe askush nuk ti fyejë ato. I kërkojmë drejtësisë shqiptare për të treguar të njëjtën ndjeshmëri si pala greke, në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet, dhe personat përgjegjës të sillen para drejtësisë.
No comments: