Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, March 11, 2010

Kuriozitete te Kreshmes sone te madhe

Ne dyzet e tete ditet para Pashkes, qe njihen me termin Kreshma e madhe (Megali Sarakostì), per çdo orthodhoks grek eshte absolutisht e ndaluar te konsumoje mish, veze, bulmete, vaj, vere dhe pije alkolike. Ky percaktim i “rregullave” te kreshmes eshte bere nga Shen Grigori i Palamàs.

Per t’iu pershtatur rregullave te kreshmes te kishes tone, grate orthodhokse kane “shpikur” receta vertete origjinale dhe karakteristike per zona te ndryshme te Greqise.

Keshtu p.sh. ne zonen tone te Epirit, jane te njohura byreket me lakra te egra. Ne ishujt Ciklade jane karektiristike qoftet me brumin e qiqrave. Ne tradicionin lindor te Kostandinopojes, te sjelle nga greket e detit te zi (Podos) kemi superat me purene e shushamit dhe te grurit. Ndersa mbreteresha e recetave te kreshmes, vjen nga manastiret e famshme te Malit Athos dhe eshte Panadha. Receta e saj teper e njohur edhe ne Himare eshte; buke e zeze dhe e forte, e zhytur ne nje leng me baze uje, uthull, limon dhe ereza te ndryshme.

Nga recetat e kreshmes greke, jane te perjashtuar edhe “peshqit-mish” si qefulli, mellanuri, lavraku, saragoi dhe kocja. Mbeten te pranuara molusqet dhe krostacet si midhjet, xhixhivallet, supiet, oktapodhet dhe kallamaret, qe sipas besimit orthodhoks, nuk permbajne gjak.

Ne ishujt e Jonit kjo eshte periudha e kakavjà-se, nje supe peshku e bere vetem me kokat dhe luspat e peshkut dhe e perzier me patate, selino dhe karota. Tipike e kesaj tradite eshte dhe taramosalata, qe paraqitet ne formen e nje kremi me baze vezet e qefullit.

Ne menute e kreshmes, nuk mungojne as embelsirat. Ketu mund te permendim halvà-ne me baze shushami dhe mielli. Nga Azia e Vogel, vjen turta Tahini, ndersa embelsirat me brume bajamesh, jane tipike te tradites greko-qipriote. Ashureja, qe te gjithe e njohim si nje perzierje frutash te thata me grure dhe niseshte eshte nje karakteristike e Costandinopojes dhe eshte nje embelsire me origjine nga Armenia.

Tashme jemi ne fund te javes se katert te kreshmes se madhe, keshtu qe per tre javet e mbetura;

Kreshme te mire te gjitheve!!!

Kali sarakosti se olous!!!

2 comments:

Anonymous said...

Po per ne ortodokset jogrek di te na thote njeri ca rregullash ka Kreshma e madhe apo te pyesim Janullatosin? :)

Anonymous said...

Ju e keni te thjeshte fare. Pyesni Selim Muçen ;)