Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, May 08, 2010

Ελληνική Γλώσσα στην Ομογένεια

post by [ perdikis@otenet.gr]

«Ἡ γλωσσα είναι ελευθερία»-Σολωμός

«Ἡ γλωσσα είναι πατρίδα»- Καζαντζάκης

Γιατί γλωσσα και πατρίδα είναι το ίδιο»- Ψυχάρης

Ει οι θεοί διαλέγονται τη των Ελλήνων γλώττη χρωνται»- Κικέρων

«Μονάχη έγνοια η γλωσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου- Ελύτης

«Η γνωση της Ελληνικης ειναι απαραίτητο θειο υψηλης πολιτιστικης καλλιεργειας»- Mar. Donald - TLG

Ελληνική Γλώσσα στην Ομογένεια

«Αιεν αμύνεσθαι περί γλώσσης»

Λουκιανός Παπαϊωάννου

Πολιτιστικό Κέντρο Ψυχικού Σύνδεσμος

Δρόση και Δροσίνη 1 «Οι Φίλοι της Μαριούπολης»

12 Μαΐου 2010 υπό την αιγίδα του

19:30 Δήμου Ψυχικού

Πρόγραμμα

Α

1. Παρουσίαση

. Ιστορικά στοιχεία Αζοφικής και Β. Πόντου

3. Η Ελληνική Γλώσσα σήμερα στην Αζοφική

Β
1. Ιστορικά στοιχεία Β. Ηπείρου


2. Η Ελληνική Γλώσσα σήμερα στη Β. Ήπειρο

Γ

1. Ιστορικά στοιχεία Μακεδονίας

2. Η Ελληνική Γλώσσα σήμερα στο Μοναστήριον

Δ

Στιγμιότυπα από το έργο μας


Ειρήνη Κατσαρού, Δήμαρχος Ψυχικού και Πρόεδρος Συνδέσμου

Ασπασία Σχοινά, Φιλόλογος και Γραμματεύς του Συνδέσμου

Ναταλία Σοσέντκα-Μίχου, πρώην Δασκάλα των Σχολείων στην Αζοφική

Βασίλειος Σηφακάκης, Φιλόλογος

Δημήτριος Περδίκης, Πρόεδρος της «Κινήσεως για την Αναγέννησι της Β. Ηπείρου»

Ασπασία Σχοινά

Βασίλειος Σηφακάκης, ανάγνωσις επιστολής του Αθανασίου Στεργίου, Δασκάλου του Σχολείου στο Μοναστήριον


Επιμέλεια ταινίας: Ελπίδα Ρακιντζή

Επιμέλεια προγράμματος: Ασπασία Σχοινά

No comments: