Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, May 27, 2010

protothema: Έκρηξη στο σπίτι του δημάρχου Χειμάρρας

(in the picture : partial destructionof Bollano's house
26/05/2010 00:00
http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=69652

Τρόμος στα χωριά της Βορείου Ηπείρου
Έκρηξη στο σπίτι του δημάρχου Χειμάρρας


Ισχυρός εκρηκτικός μηχανισμός εξερράγη νωρίς τα ξημερώματα της περασμένης Δευτέρας, έξω από το σπίτι του δημάρχου Χειμάρρας και προέδρου του κόμματος της ελληνικής μειονότητας στην Αλβανία, κ.Βασίλη Μπολάνου, προκαλώντας σοβαρές καταστροφές σε παρακείμενα σπίτια και αυτοκίνητα, χωρίς να υπάρξουν τραυματισμοί.

Είναι η δεύτερη φορά, που ο κ.Μπολάνος γίνεται στόχος Αλβανών Εθνικιστών. Στις εκλογές του 2003, εκρηκτικός μηχανισμός είχε τοποθετηθεί στο αυτοκίνητο του και από θαύμα τότε, δεν υπήρξαν θύματα.

Για τους Αλβανούς εθνικιστές και μεγάλη μερίδα των ΜΜΕ της χώρας, ο δήμαρχος Χειμάρρας, αποτελεί «κόκκινο πανί», αφού αμφισβητεί ευθέως τον αλβανικό χαρακτήρα της παραθαλάσσιας περιοχής, που για τα Τίρανα αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα τουριστικά θέρετρα στη χώρα.

Η επίσημη αλβανική πολιτική θεωρεί τους Χειμαρριώτες… δίγλωσσους Αλβανούς, ανάμεσά τους και τον χρυσό μας Ολυμπιονίκη, Πύρρο Δήμα και το ποδοσφαιρικό ταλέντο, Σωτήρη Νίνη, άσχετα αν τα μαθήματα στο ιδιωτικό ελληνικό σχολείο της Χειμάρρας, που λειτουργεί εδώ και δύο χρόνια, παρακολουθούν 150 μικροί μαθητές.

Η περιοχή της Χειμάρρας, όπως και άλλες περιοχές με έντονο το ελληνικό στοιχείο, δεν ανήκει στη μειονοτική ζώνη που αναγνωρίζει η Αλβανία και καλύπτει μόλις 99 χωριά της επαρχίας Αργυροκάστρου.

Από τη θέση του προέδρου της «Ομόνοιας», του κόμματος που εκπροσωπεί την ελληνική μειονότητα στην Αλβανία, ο κ.Μπολάνος διεκδικεί τα αυτονόητα δικαιώματα για τους Έλληνες της Βορείου Ηπείρου. Δικαιώματα τα οποία απορρέουν και από την Σύμβαση Πλαίσιο που έχει υπογράψει η Αλβανία.

«Διαμορφώνεται ένα άκρως ανθελληνικό κλίμα στην Αλβανία, που ενθαρρύνεται δυστυχώς από την αδιάφορη στάση που επιδεικνύει η Ελλάδα το τελευταίο διάστημα, παρά τα διαβήματα και τις διαμαρτυρίες μας. Ενέργειες που έρχονται σε πλήρη αντίθεση με το όραμα της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης της Αλβανίας και τις προσπάθειες διατήρησης των καλών σχέσεων με την Ελλάδα» δήλωσε στο protothema.gr ο κ.Μπολάνος.

Πρόσφατα στη Χειμάρρα μέλη του «Αλβανικού Μετώπου για την Εθνική Ολοκλήρωση», με συμμετέχοντες Αλβανούς από Σκόπια, Μαυροβούνιο, Κόσσοβο και Αλβανία, πραγματοποίησαν συνέλευση με μοναδικό θέμα την επίτευξη της «Μεγάλης Αλβανίας» μέχρι τα Ιωάννινα και την Πρέβεζα.

Φεύγοντας από την πόλη, οι ένοπλοι Αλβανοί εθνικιστές γέμισαν στους τοίχους συνθήματα για τη «Μεγάλη Αλβανία» και την απελευθέρωση της Τσαμουριάς.

No comments: