Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, July 16, 2010

Ο Μπολάνος αθωώθηκε αλλά δεν δικαιώθηκε...

http://antiratsistis.blogspot.com/2010/06/blog-post_3907.html
Αθώο έκρινε το εφετείο Αυλώνας το Δήμαρχο Χειμάρρας και Γενικό Πρόεδρο της Ομόνοιας κ. Βασίλη Μπολάνο. Ο κ. Μπολάνος διώκονταν για κατάχρηση εξουσίας και πρόκληση δημόσιας φθοράς που είχε εκτιμηθεί μάλιστα στα 4.000.000 λεκ (~30.000 Ευρώ).

Η ιστορία αρχίζει το 2007 όπου κατασκευάζονταν η εθνική οδός στη Χειμάρρα. Η Αλβανική Νομοθεσία για τον τρόπο και το περιεχόμενο των πινακίδων στην εθνική οδό (κάθετοι άξονες και αρχαιολογικοί χώροι), επιβάλει να λαμβάνετε υπόψη η άποψη της τοπικής κοινωνίας, χωρίς να προσδιορίζει από ποιον εκπρόσωπο της τοπικής κοινωνίας. Το Δημοτικό Συμβούλιο της Χειμάρρας αποφάσισε στα...


όρια του δήμου όπου διέρχεται η εθνική οδός οι πινακίδες να είναι δίγλωσσες, Αλβανικά και Ελληνικά. Η κατασκευαστική εταιρία τοποθέτησε πινακίδες στην αλβανική και αγγλική γλώσσα, προκαλώντας την τοπική κοινωνία. Η Δημοτική Αστυνομία αφαίρεσε τις πινακίδες.

Τον Απρίλιο του 2009, με πρόταση του εισαγγελέα Αυλώνας Sokol Malaj, ο κ. Μπολάνος είχε καταδικαστεί σε 1 χρόνο φυλάκιση, 3 χρόνια να απέχει από δημόσιο βίο και χρηματικό πρόστιμο 500.000 λεκ (~4.000 ευρώ), προκαλώντας την έντονή αντίδραση της Ομόνοιας και όλων των βορειοηπειρωτικών σωματείων. Κατά της απόφασης είχε εκφραστεί και ο πρωθυπουργός της χώρας κ. Σαλί Μπερίσα, χαρακτηρίζοντας την αναχρονιστική και έξω από το κλίμα της εποχής.
Ο δρόμος παραμένει χωρίς πινακίδες. Ο Μπολάνος μπορεί να αθωώθηκε αλλά δεν δικαιώθηκε. Δικαίωση είναι να μπουν οι ελληνικές πινακίδες!

No comments: