Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, September 19, 2010

Black humor by albanian media

.......Fregata ne ujerat teritoriale te greqise monitoron ngarjet ne himare. Madje nje satelit i USA e ka drejtuar pjaten e vezhgimit ne Himare duke marre pmje on line dhe survejuar njerezit edhe kur me nder dh...sin-keshtu na thote shekulli

Ushtria greke 'pushton' Himarën

HIMARA/ Gazetarë grekë, një fregatë greke e pajisur me helikopterë e forca speciale janë në "rojë" të incidenteve të pretenduara nga shqiptarët përgjatë përkujtimit të vdekjes së të riut shqiptar

8 comments:

Anonymous said...

Po ky lajmi i anijes greke ishte publikuar ne fillim ne bllogun e Stavrit :)) Mundesia eshte qe Shekulli tia kete vjedhur "lajmin" Stavrit.

Kyritsis said...

Mundesi me e madhe akoma, eshte qe ti s'ke kuptuar asgje nga ky shkrim. Termat "tema", "permbajtja" dhe "idea kryesore" te thone gje apo te kishte zene barku te gjitha heret qe mesuesi i klases se pare fillore i shpjegoi?

Anonymous said...

Ca shkrimi ishte ky per tu kuptuar me dy paragrafe te vegjel? :) Ke qejf te merresh me peshjellime dhe lojra fjalesh. Nejse, une e respektoj perhere te drejten e autorit dhe kurre nuk ia vjedh temat te tjereve, sidomos Stavrit :D

Kyritsis said...

Eshte e çuditshme se si mundesh qe me tre rreshta e gjysem te shprehesh 4 konsepte te ndryshme duke mos prekur fare ate per te cilin po flitet.

Anonymous said...

Qirici, ideja e te gjithe kesaj gjeje eshte e thjeshte fare dhe po te ndihmoj per ta kuptuar me lehte, pasi te duket se ke e kuptuar. Kur nje burim "informacioni" nxjerr lajme rrumpalle qe skane fare lidhje me Himaren dhe Shqiperine, burimet e tjera te informacionit, qe per hir te se vertetes jane po aq rrumpalle, e perpunojne si telefoni i prishur dhe i veshin si kau peles. Pra ne ate qe thashe me larte nuk mbrojtja as burimet shqiptare te informacionit as ato greke. Thjesht permenda faktin qe pallavrat kane plasur sheshit nga te gjitha drejtimet e mundshme per vdekjen tragjike te nje te riu himarjot. Mjere familja thuaj, pa llafet e njerezve skane te mbaruar. E kuptove tani, se me harxhove 5 minuta te tjera te kohes time :)

Kyritsis said...

Eshte shume interesante se deri ku shkon prezuncioni i te paditurit per te dhene mend.

Anonymous said...

perderisa NATO dhe vete greqia ka nen kontroll ajrin, kjo presupozon te kete edhe detin. ne kosove 600 trupa greke, gjysmat jane vorio epiriote, do te ishte me mire qe keta te ishin ne Vlore, Himare, Korce dhe kudo ne vorio epir. nuk e di cfar mendimi kishte anonimi. barbarosa

Anonymous said...

Stravri te ndihmoje Safon, s'ka turp qe e la te dale te kerkoje lemoshe.

Race e feliqte.

Sa per detin, mos o merzitni se 80% e egjeut do shkoje tek Turku, ai eshte problemi i vertete i Grekut.