Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, September 19, 2010

Tituj ofendues te gazetave shqiptare ne diten kur Himara ben homazhe per djalin e saj te vrare barbarisht

Ushtria greke 'pushton' Himarën, zhvillohet ceremonia për Gumën

Shekulli Online | 19/09/2010

UPDATE- Ka nisur në Himarë ceremonia përkujtimore për Aristotel Gumën, që humbi jetën 40 ditë më parë.

Që në orën 08.00 të mëngjesit, në prani të familjarëve e të afërmvë, banorëve të zonë, politikanëve greke dhe përfaqësuesve të politikës së minoritetit të Shqipëri ka nisur ceremonia kishtare.


Në gjithë zonën, dëgjohet mesha që mbahet në përkujtim të Gumës, pikërisht 40 ditë pas vdekjes së tij.

Të pranishëm në ceremoni janë kandidati për Prefekt i zonës të Atikës, deputeti i partisë së djathtë ekstremiste L.A.O.S i Athinës Spiridon-Andonis Georgiadhis, një deputet i Partisë Demokracia e Re, prifti i mitropolitit të Gjirokastrës, shoqëruar nga kori i shkollës, konsulli grek në Gjirokastrës.

.......

Fregata "Aegean 460" e pajisur dhe me një helikopter dhe skuadër të forcave speciale, sipas burimeve greke, do të monitorojë bashkë me NATO-n për çdo lëvizje të qëllimshme të personave që "duan të rrisin valën e incidenteve ndaj popullsisë greke në jug të Shqipërisë dhe veçanërisht në zonën e Himarës".

3 comments:

Anonymous said...

Po mire, a nuk ka aderuar shqiperia ne Nato? E pse nuk thote gazeta e kocos qe shiperine po puhton NATUA apo keshtu i del me mire propaganda

Anonymous said...

Po te ishte ndonje fregate turke, do ta pershendesnin. keshtu qe ne se nuk firmosin paktin me ujrat, nuk ka kufi dhe fregata hellene do te hyje sa here te doje tek vellezerit e tyre himariote. Jemi ne NATO apo jo, perderisa avionet grekje F-16 hyjne dhe dalin dhe na pershewndesin nga ajri ketej ne himare.

Anonymous said...

Po sikur ne ato fregata te jene ushtare edhe himariote nga Vorio Epiri, sikur afrohet me shume deti se sa i ndan himariotet me elladhen.