Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, October 04, 2010

Anonymous said...

Anonymous said...

Himarë, mbeturinat hidhen në rrugë

Për më shumë se dy vite, mbeturinat urbane të qytetit të Himarës hidhen anës rrugës kryesore e cila të çon në Himarë, pikërisht në Qafën e Vishës. Kjo e fundit është kthyer në një vend mbeturinash. Ky aks rrugor tashmë nuk mund të quhet rruga e re që sa është përuruar, por koshi gjigant i mbeturinave urbane. Ndërkohë, lidhur me përgjegjësitë, bashkia e Himarës vijon t'i mbajë mbyllur dyert për gazetarët dhe nuk mund të marrësh asnjë informacion se çfarë zgjidhje dhe projekt mund të ketë, teksa tymi dhe era e keqe janë të pranishme në këtë zonë.

http://www.shekulli.com.al/2010/10/04/himare-mbeturinat-hidhen-ne-rruge.html

Chuck Norris

10:21 PM

1 comment:

Anonymous said...

Για κάποιους ξεκίνησε νωρίς η προεκλογική εκστρατεία απ' ότι φαίνεται. Για να μην προδίδονται όμως, ας διαλέξουν τουλάχιστον μια εφημερίδα η οποία δεν ήταν πάντα από τα πιο Αντι-Χιμαριώτικα ΜΜΕ!

Ο Μπολάνος ήταν, από την αρχή της θητείας του στο Δήμο της Χιμάρας (2003), εμπόδιο στα σχέδια του Kokedhima (Εκδότη της SHEKULLI) για εύκολο πλουτισμό με τα παράνομα 9όροφα κτήρια που έχτισε στη Χιμάρα. Τα κτήρια αυτά, εκτός των άλλων, είναι και το μέσο για να επιτευχτεί ο εποικισμός της Χιμάρας από Αλβανούς. Ένα 9όροφο κτήριο μπορεί να φέρει 50 οικογένειες από το Βορά.

Ας μην προδίδονται λοιπόν τόσο εύκολα μερικοί!

Όσον αφορά το ζήτημα των σκουπιδιών, η πραγματικότητα είναι πως φέτος το Καλοκαίρι, με τις ενέργειες του Δήμου, η Χιμάρα ήταν πολύ πιο καθαρή από πέρυσι την ίδια εποχή, παρόλο που ο αριθμός των ξένων ήταν σαφώς πολύ αυξημένος. Κι αν τα σκουπίδια πετιούνται στη Βίσα και δεν έχει λυθεί ακόμα το πρόβλημα υγειονομικής ταφής τους, θα πρέπει να ξέρουν οι ενδιαφερόμενοι ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει το μεγαλύτερο μέρος των Δήμων και στην Ελλάδα αφού πολύ λιγότεροι από τους μισούς εξ’ αυτών διαθέτουν ΧΥΤΑ (Χώροι Υγειονομικής Ταφής Απορριμμάτων)