Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, October 11, 2010

Λίγοι μετανάστες -τελικώς- θα ψηφίσουν

Περιορισμένη η συμμετοχή τους στη διαδικασία του εκλέγειν και εκλέγεσθαι τον Νοέμβριο

Της Μαριας Δεληθαναση (kathimerini on line)

Μόλις το 13% των αλλοδαπών και το 2,3% των ομογενών που τεκμηρίωναν δικαίωμα ψήφου γράφτηκαν τελικά στους εκλογικούς καταλόγους για τις αυτοδιοικητικές εκλογές του Νοεμβρίου. Συγκεκριμένα, από τους 77.984 αλλοδαπούς, που σύμφωνα με τον νόμο του περασμένου Μαρτίου δικαιούνταν να ψηφίσουν, μόλις 10.097 γράφτηκαν στους εκλογικούς καταλόγους και από τους 115.000 ομογενείς γράφτηκαν μόλις 2.665.

Παρ’ όλα αυτά (επισήμως) το ποσοστό των μεταναστών που τελικώς θα φθάσουν μπροστά στην κάλπη θεωρείται ικανοποιητικό, αφού πρόκειται για μια καινοφανή διαδικασία στη χώρα μας και επιπλέον οι εγγραφές διήρκεσαν μόλις από την 1η Ιουνίου έως την 31η Αυγούστου. Εάν προστεθούν και άλλοι 4.000 «δικαιούχοι», που έχασαν τη δυνατότητα να ψηφίσουν, διότι δεν κατάφεραν να συγκεντρώσουν εγκαίρως τα δικαιολογητικά για να καταθέσουν την αίτηση, το ποσοστό όσων επέδειξαν ενδιαφέρον ανέρχεται περί το 18% των αλλοδαπών που δικαιούνταν να ψηφίσουν.

Αντιθέτως, το ποσοστό των ομογενών που έδειξαν ενδιαφέρον για να ψηφίσουν εκτιμάται ότι είναι κάθε άλλο παρά ικανοποιητικό. Η εκδήλωση ενδιαφέροντος οφείλεται, σύμφωνα με στελέχη του υπ. Εσωτερικών, στο γεγονός ότι η διαδικασία υπήρξε γραφειοκρατικά πολύ δύσκολη λόγω έλλειψης ηλεκτρονικού αρχείου στην ΕΛ.ΑΣ., αντίστοιχου με αυτό του υπ. Εσωτερικών, και στην πάγια στάση των ομογενών να θεωρούν πως οτιδήποτε λιγότερο από την κτήση της ιθαγένειας δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες τους.

Αν η συμμετοχή των αλλοδαπών στην εκλογική διαδικασία αποδείχθηκε δύσκολη, ακόμα πιο σύνθετη αποδεικνύεται η συμμετοχή τους σε συνδυασμούς υποψηφίων δημάρχων. Με τα ψηφοδέλτια των συνδυασμών να μην έχουν ακόμη «κλείσει» και με μεγάλο αριθμό αλλοδαπών να έχουν απολέσει την προθεσμία εγγραφής στους εκλογικούς καταλόγους, η συμμετοχή τους στη διαδικασία του εκλέγεσθαι αναμένεται ιδιαίτερα περιορισμένη. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση Αλβανίδας (μιλώντας στην «Κ» ζήτησε να μην κοινοποιηθούν τα στοιχεία της) με έντονη κοινωνική και πανεπιστημιακή δράση, η οποία δεν γνωρίζει ακόμη εάν θα καταφέρει να συμπεριληφθεί σε εκλογικό συνδυασμό. Μάλιστα το όνομά της, που επιπλέον είναι μητέρα παιδιών που γεννήθηκαν στην Ελλάδα, δεν εμφανιζόταν καν στο ηλεκτρονικό σύστημα του υπ. Εσωτερικών κι αν δεν την βοηθούσαν από την Περιφέρεια δεν θα είχε καν καταφέρει να κάνει αίτηση για να ψηφίσει. Παρ’ όλα αυτά συνυπογράφει πολλές έρευνες για τους μετανάστες.

Στον αντίποδα βρίσκεται ο κ. Γιοσέφ Αζέρ Σαμουήλ, κόπτης από την Αίγυπτο, ο οποίος διαθέτει ελληνική υπηκοότητα. Παλαιός υποψήφιος στο Εθνικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ, από τους ιδρυτές του Ελληνικού Φόρουμ Μεταναστών και μέλος στο Συμβούλιο Μεταναστών του Δήμου Αθηναίων συμμετέχει στον συνδυασμό «Δικαίωμα στην Πόλη» του κ. Γ. Καμίνη. «Στόχος μου είναι μια ασφαλής, καθαρή και ανθρώπινη Αθήνα», σημειώνει ο καθηγητής των αραβικών. Και καταλήγει: «Το θέμα της ασφάλειας και της δημιουργίας μιας βιώσιμης πόλης είναι πολύ σημαντικό».

No comments: