Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, November 07, 2010

Antena News: 10 and 30

Εκτίμηση εκλογικού αποτελέσματος:

Προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ στις περιφέρειες, δίνει η πρώτη εκτίμηση εκλογικού αποτελέσματος από τη Singular Logic, λαμβάνοντας υπόψιν τα πρώτα αποτελέσματα των εκλογών με ενσωμάτωση 10%. Οκτώ περιφέρειες φαίνεται να κερδίζει το ΠΑΣΟΚ και πέντε η Νέα Δημοκρατία, ενώ σε τρεις περιφέρειες, Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης, Βορείου Αιγαίου και Πελοποννήσου, διεξάγεται ντέρμπι σε ότι αφορά το εκλογικό αποτέλεσμα.

Στην περιφέρεια Αττικής, προηγείται ο κ. Σγουρός με 23,8 και ακολουθούν ο κ. Κικίλιας με 20,25 και ο κ. Δημαράς με 15,94%. Στην περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας προηγείται ο κ. Ψωμιάδης με 42,5%, ακολουθεί ο κ. Μπόλαρης με 30,8 κι ο κ. Κωνσταντινίδης συγκεντρώνει 9,15%.

Σύμφωνα με την εκτίμηση εκλογικού αποτελέσματος, στην Περιφέρεια Ιονίων Νήσων πρώτος είναι ο Σπύρου Σπυρίδων με 30,4, ακολουθεί ο Μπεριάτος Ηλίας με 25,3 και ο κ. Καλούδης με 20,4. Στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας πρώτος είναι ο κ. Κατσιφάρας με 42,9, ακολουθούν ο κ. Παπαναστασίου με 25,5 και ο κ. Καραθανασόπουλος με 12%.

Στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας πρώτος είναι ο κ. Περγαντάς με 39,7 και ακολουθούν ο κ. Χειμάρας με 36% και ο κ. Μαρίνος με 10,8%. Σε ντέρμπι εξελίσσεται η εκλογική μάχη στην Πελοπόννησο, όπου προηγείται ο κ. Τατούλης με 42% και ακολουθούν ο κ. Δράκος με 41,4 και ο κ. Γόντικας με 6,7. Δύσκολη είναι η μάχη και στην περιφέρεια Βορείου Αιγαίου με τον κ. Γιακαλή να προηγείται με 37,7% και τον κ. Βογιατζή να ακολουθεί με 37,04, ενώ ποσοστό 15,75 συγκεντρώνει ο κ. Κόρακας.

Ανάλογη είναι η κατάσταση και στην περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης, όπου ο κ. Γιαννακίδης προηγείται με 41,9%, ο κ. Παυλίδης ακολουθεί με 41,4 και ο κ. Τρέλλης συγκεντρώνει 7,4%.Στην περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας προβάδισμα έχει ο. κ. Δακής με 45,1% κι ακολουθούν ο κ. Παπαϊορδανίδης με 39,5 κι ο κ. Τσάκωνας με 8,5%.

Στην περιφέρεια Ηπείρου ο κ. Καχριμάνης προηγείται με 45,5 αλλά εμφανίζει μια ελαφρά πτωτική τάση. Ακολουθεί ο κ. Αργύρης με 38,6% κι ελαφρά ανοδική τάση, ενώ τρίτος είναι ο κ. Κωτσαντής με 8,1%. Στην περιφέρεια Θεσσαλίας προηγείται ο κ. Αγοραστός με 38,9% κι ακολουθούν ο κ. Παπατόλιας με 34,13 κι ο κ. Μπούτας με 12,8%

Στην περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου προηγείται ο κ. Μαχαιρίδης με 50,8 κι ακολουθούν ο κ. Κόκκινος με 31,5 κι η κα Καφαντάρη με 9,3%.Τέλος, στην περιφέρεια Κρήτης, ο κ. Αρναουτάκης διατηρεί προβάδισμα με 50,4% κι ακολουθούν ο κ. Γιαννουλάκης με 18,7 κι ο κ. Πλακιωτάκης με 14,8%.

Εκτιμήσεις για τους δήμους

Όσον αφορά δε τους πέντε πιο πολυπληθείς δήμους της χώρας (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Πειραιάς, Ηράκλειο), το ΠΑΣΟΚ διατηρεί το προβάδισμα.

Συγκεκριμένα, ο Νικήτας Κακλαμάνης αναδεικνύεται πρώτος στην Αθήνα με 35,3% έναντι 28,5% του Γιώργου Καμίνη και 13% του Νίκου Σοφιανού.

Ο Κώστας Γκιουλέκας συγκεντρώνει, σύμφωνα με τη Singular Logic, ποσοστό 38,4% στη Θεσσαλονίκη με δεύτερο τον Γιάννη Μπουτάρη (33,1%) και τρίτο τον Σωτήρη Ζαριανόπουλο (9,52%).

Στην Πάτρα, ο Δημήτρης Κατσικόπουλος προηγείται με 35,4% έναντι 20,49% του Γιάννη Δημαρά και 17,5% του Κώστα Χριστόπουλου.

Στον Πειραιά στην πρώτη θέση βρίσκεται ο Γιάννης Μίχας με 29,7%, έπεται ο Βασίλης Μιχαλολιάκος (23,45%) και στην τρίτη θέση έρχεται ο Πέτρος Μαντούβαλος με 18,56%.

Αν και το δείγμα είναι πολύ χαμηλό, εν τούτοις η επικράτηση του Γιάννη Κουράκη στο Ηράκλειο Κρήτης διαγράφεται ολοκληρωτική. Ο κ. Κουράκης, εκτιμάται από τη Singular Logic, κινείται στο 71,7%, ποσοστό που του εξασφαλίζει πανηγυρική εκλογή από τον πρώτο γύρο. Στη δεύτερη θέση, βάσει της Singular Logic, κατατάσσεται ο Μανώλης Συντυχάκης με 11,9% και στην τρίτη ο Τάσος Ηλιαδάκης με 9,66%

No comments: