Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, November 07, 2010

Antena News:Συνέχιση της πορείας της κυβέρνησης χωρίς τη διεξαγωγή πρόωρων εκλογώνΗ χώρα δεν θα οδηγηθεί τελικά σε πρόωρες εκλογές, όπως προκύπτει από τις δηλώσεις του πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου, από το Μέγαρο Μαξίμου.

Ο πρωθυπουργός τόνισε, μεταξύ άλλων, ότι χρειάζεται να λειτουργήσουμε με διαφορετική αντίληψη και να εκπληρώσουμε τις υποχρεώσεις μας και ότι όλοι μαζί θα αντιμετωπίσουμε τις προκλήσεις. Οπως τόνισε, ο ίδιος ανέλαβε το τιμόνι της χώρας σε μια δύσκολη περίοδο και σημείωσε ότι η προσπάθεια που γίνεται είναι μια προσπάθεια όλων και όχι μόνο της κυβέρνησης. Τόνισε δε ότι αυτή τη δύσκολη στιγμή τα καταφέραμε.

Το αποτέλεσμα των σημερινών εκλογών, σημείωσε ο κ. Παπανδρέου, επιβεβαιώνει για μια ακόμη φορά ότι ο λαός θέλει την αλλαγή, για την οποία ψήφισε πριν από ένα χρόνο.

Ανέφερε ότι δεν υπάρχει εύκολος δρόμος, όπως δεν υπάρχουν και μαγικές συνταγές. Εξέφρασε τον προβληματισμό του για την αποχή και κάλεσε όσους απείχαν να πάρουν μέρος στο δεύτερο γύρο των εκλογών.

Απευθυνθήκε δε στους κοινωνικούς εταίρους, τονίζοντας ότι η προσπάθεια είναι εθνική και δεν χωρούν μικροκομματικές αντιλήψεις και λογικές.

No comments: