Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, November 10, 2010

αναρτηση απο http://palmosbh.blogspot.com/2010/11/blog-post_7731.html

Με πρωτοσέλιδα και αναλυτικό ρεπορτάζ οι Αλβανικές εφημερίδες κάλυψαν τη διαμαρτυρία της Νεολαίας Βορειοηπειρωτών μπροστά στην Αλβανική Πρεσβεία στις 4 Νοεμβρίου 2010.

Ακουλουθεί η μετάφραση της Gazeta Shqiptare

από Ἂρθρα & Σκέψεις- Γιῶργος Ἐχέδωρος


«Το απόγευμα της 4ης Νοεμβρίου, εμπρός από την πρεσβεία της Δημοκρατίας της Αλβανίας, στην Αθήνα, διοργανώθηκε συλλαλητήριο το οποίο κράτησε πολλές ώρες από ομάδες ελληνικών, αντι-αλβανικών οργανώσεων για την Βόρειο Ήπειρο, υπό της ηγεσίας της λεγόμενης "Neolea Vorioipiroton", {«Νεολαίας Βορειοηπειρωτών»}, που στα αλβανικά μεταφράζεται ως ‘Rinia vorio-epirotase’», γράφει στο σημερινό φύλλο της, η αλβανική εφημερίδα 'Gazeta Shqiptare'.

Και συνεχίζει:

Με πανό και ελληνικές σημαίες στα χέρια τους, ζήτησαν από την αλβανική κυβέρνηση να λάβει επειγόντως μέτρα για τη διαλεύκανση της δολοφονίας του Αριστοτέλη Γκούμα και να δώσει άμεσες λύσεις στα προβλήματα που ταλανίζουν την ελληνική μειονότητα στη χώρα μας.

Όπως ανέφεραν τα ΜΜΕ στη γειτονική χώρα, σε αυτό το συλλαλητήριο παρέστησαν και ανώτεροι αξιωματούχοι των δύο κύριων κομμάτων της Ελλάδας, της Νέας Δημοκρατίας και του ΛΑΟΣ.

Στο τέλος αυτής της ειρηνικής συγκέντρωσης, επιδόθηκε από την οργάνωση «Νεολαία Βορειοηπειρωτών» έγγραφη διαμαρτυρία απευθυνόμενη στον πρωθυπουργό Σαλί Μπερίσα, τον πρόεδρο της Δημοκρατίας Μπαμίρ Τόπι και προς το αλβανικό Κοινοβούλιο.

Στην έγγραφη διαμαρτυρία κατηγορείται η Αλβανία, μεταξύ των άλλων, για ένα σχέδιο – μια πλατφόρμα- που αποσκοπεί στην από-ελληνοποίηση των περιοχών στις οποίες κατοικεί η ελληνική μειονότητα.

Οι διαμαρτυρόμενοι προειδοποίησαν ότι αν συνεχιστεί η κατάσταση αυτή, θα συνεχίσουν τις διαμαρτυρίες τους.

Η ‘Gazeta Shqiptare’ έχει στην κατοχή της το έγγραφο της διαμαρτυρίας, το οποίο αρχίζει με την απαίτηση της τιμωρίας μέσω μιας δίκαιας δίκης των δραστών της δολοφονίας του Αριστοτέλη Γκούμα.

Στη συνέχεια, στην παράγραφο 2 αναφέρεται:

‘Στο σεβασμό του δικαιώματος που σχετίζεται με την μειονοτική γλώσσα όπως απορρέει από την εθνική κύρωση της Σύμβασης για την Προστασία των Μειονοτήτων:

α) την καθιέρωση της ελληνικής γλώσσας ως επίσημης γλώσσας στη δημόσια διοίκηση σε μειονοτικές περιοχές, ώστε τα Δημόσια έγγραφα να εκδίδονται στα ελληνικά.

β) Δημιουργία δημόσιων ελληνικών σχολείων.

γ) Το δικαίωμα στην εκπαίδευση, την κατάρτιση και την εκπαίδευση στη μητρική γλώσσα σε όλα τα επίπεδα και σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.

Στην παράγραφο 3 της παρούσης διαμαρτυρίας υπάρχει το απόσπασμα:

‘Απαγόρευση πράξεων κατά της ελληνικής μειονότητας και κατασχέσεων της γης που ανήκουν σε Έλληνες, σύμφωνα με τα πρωτότυπα έγγραφα’.

Επίσης στο σημείο 4 της τελευταίας παραγράφου ζητούν μεταξύ των άλλων:

‘Να αυξηθούν τα μέτρα προστασίας της ελληνικής μειονότητας καθώς ολοένα και περισσότερες κλοπές και επιθέσεις γίνονται στην ελληνική μειονότητα, κυρίως, σε ευάλωτα άτομα που αναγκάζονται, εκ των πραγμάτων, να πάρουν το νόμο στα χέρια τους για να προστατεύσουν τον εαυτό τους και την περιουσία τους’, καταλήγει η έγγραφη διαμαρτυρία που παραδόθηκε στην αλβανική πρεσβεία στην Αθήνα, γράφει χαρακτηριστικά η αλβανική εφημερίδα.


Πηγή: ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟΣ ΠΑΛΜΟΣ: Εκδήλωση εξτρεμιστών χαρακτηρίζουν οι αλβανικές εφημερίδες τη διαμαρτυρία της ΝΕΒ στην Αλβανική Πρεσβεία στην Αθήνα

No comments: