Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, December 16, 2010

ΠΡΩΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ: Ερώτηση στη Βουλή για εκδήλωση των «Τσάμηδων»

Τι αναφέρει ο βουλευτής του ΛΑΟΣ Γ. Κοραντής
Ερώτηση στη Βουλή με αφορμή το δημοσίευμα του «Π.Λ.» για την πρόθεση των «Τσάμηδων» να γιορτάσουν, το 2011, την ημέρα γενοκτονίας τους στην Ηγουμενίτσα, αφού πλέον θα μπορούν να μετακινούνται χωρίς «βίζα», κατέθεσε ο βουλευτής του ΛΑ.Ο.Σ. Γιάννης Κοραντής.
Ο κ. Κοραντής ρωτά τους Υπουργούς Εξωτερικών Δημήτρη Δρούτσα, και Προστασίας του Πολίτη Χρήστο Παπουτσή, αν είναι ενήμεροι για τις εξελίξεις, εάν ναι «σε ποιες συγκεκριμένες ενέργειες προτίθενται να προβούν, προκειμένου να αποτραπεί ένα νέο πλήγμα στις ήδη δοκιμαζόμενες ελληνοαλβανικές σχέσεις και να εξουδετερωθεί το κυοφορούμενο σχέδιο των «Τσάμηδων».
Ρωτά επίσης τους Υπουργούς, πώς προτίθενται να αντιδράσουν «στις αρπαχτικές προθέσεις των γειτόνων μας, των οποίων οι «Τσάμηδες» αποτελούν μια μόνο πτυχή».

ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
Στο κείμενο της ερώτησής του, ο κ. Κοραντής επικαλούμενος το δημοσίευμα του «Π.Λ.» αναφέρει πως «τυχόν υλοποίηση της εξαγγελίας των «Τσάμηδων»- το κόμμα των οποίων άλλωστε μετέχει στην Κυβέρνηση του κ. Μπερίσα- θα δημιουργήσει νέο σοβαρό πρόβλημα στις ελληνοαλβανικές σχέσεις, τη στιγμή μάλιστα που η Αλβανική Κυβέρνηση δεν φαίνεται διατεθειμένη να εμποδίσει τα φαινόμενα άγριου σοβινισμού που διατρέχουν τη γειτονική μας χώρα».

• Υπενθυμίζεται, πως έως τώρα, όπως έγραψε ο «Π.Λ.», η «Ημέρα Γενοκτονίας των Τσάμηδων» εορτάζονταν στην Κονίσπολη των Αγίων Σαράντα, κοντά στα Ελληνοαλβανικά σύνορα με πορεία διαμαρτυρίας, όπου ακούγονταν συνθήματα σε βάρος της Ελλάδας. Κανείς δεν ξέρει όμως, κατά πόσο είναι διατεθειμένοι να υλοποιήσουν οι «Τσάμηδες» τη νέα… εξαγγελία τους. Σε κάθε περίπτωση, η Ελληνική Κυβέρνηση θα πρέπει να πάρει θέση στο θέμα.

Tedi Blushi
Çështja çame dhe vendimi pro liberalizimit të vizave për Shqipërinë, e kanë kthyer parlamentin grek në një arenë të ashpër debati. Shkak është bërë partia e katërt më e madhe në Greqi, LAOS (Alarmi Ortodoks Popullor), e cila ka kërkuar me insistim një interpelancë me ministrin e Punëve të Jashtme, Dimitris Droutsas, lidhur me deklarata e kreut të Partisë për Drejtësi dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, për përkujtimin e ëDitës së genocidit ëamë në Igumenicë, në vitin 2011. Gazeta greke ëProinos Logosë, në numrin e saj të datës 12 dhjetor ka zbardhur fjalën e kreut të deputetëve të LAOS-it, Ioanis Korandis në parlamentin grek, jo vetëm kundër idesë së PDU-së për të kujtuar në Greqi genocidin, por edhe kundër politikës së Greqisë, që sipas tij, ka lënë në mëshirë të fatit minoritetin grek në Shqipëri.

Çështja çame
Në artikullin e, Korandis citohet të jetë shprehur se pretendimet e Çamëve për genocid janë vetëm në fillimet e tyre. Por sigurisht,qeveria Berisha, e cila ka përfshirë partinë e çamëve në koalicion, do të përpiqet të nxjerrë në pah këtë çështje duke organizuar të tilla festime. Por,
ajo që mund të ndodhë është më e rëndë se kaq. Një numër i pakontrolluar shqiptarësh mund të vijnë në Greqi, në mënyrë që të ndjekin këtë manifestim.
Ngjarja të cilën çamët duan të zhvillojnë në shtetin grek, sigurisht që nuk ka qëllim tjetër, vetëm e vetëm që të manifestojnë genocidin që ata pretendojnë. Sigurisht që kjo gjë ngre një pikëpyetje të madhe në lidhje me kthimin e pronave, të cilat ata kanë vite që i kërkojnë, duke arritur kulmin vitin e shkuar gjatë vizitës së zyrtarëve grekë në Shqipërië, shkruan gazeta greke, duke iu referuar pyetjes së bërë nga ana e deputetit të LAOS-it në parlament.
Korandis ka shtuar më tej se Greqia ka lënë në mëshirë të fatit minoritetin grek në Shqipëri dhe kjo gjë do t’i kushtojë shumë shtrenjtë vendit në vitet e ardhshme. Sot, në pjesën veriore të Epirit ka ende njerëz që vuajnë terrorizmin e shqiptarëve të armatosurë, - është shprehur Korandis.

Liberalizimi i vizave
Kreu i grupit të deputetëve të LAOS-it, në fjalën e tij ka kërkuar gjithashtu shpjegime zyrtare nga Droutsas, pse nuk ka shprehur asnjë fjalë kundër liberalizimit të vizave për Shqipërinë.
Vendimi i fundit i Këshillit të Ministrave të Europës e vendos Greqinë në një parametër shumë të rëndësishëm. Mbajtësve të pasaportave shqiptare u hiqen vizat për hyrjen në vendet e BE-së që nga java e ardhshme, dhe më saktë nga 17 dhjetori. Nga ajo ditë dhe më vonë, shteti grek dhe çdo shtet europian nuk do të ketë më fjalën e vet se kush dhe sa
shtetas shqiptarë do të mund të hyjnë në vendin e tij. Vlen të theksohet se vendimi në fjalë u mor unanimisht, ndërsa ministri i Jashtëm, z.Droutsas nuk tha asnjë fjalë kundër, - është mbyllur fjala e kreut të deputetëve të partisë LAOS, Ioanis Korandis në parlamentin grek. Partia LAOS e ekstremit të djathtë, ka aktualisht 15 deputetë në parlamenti

No comments: